T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bursa İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Bursa İl Sağlık Müdürlüğü

İller Arası Tütün Çapraz Denetim Bursa Uygulaması Tamamlandı

Güncelleme Tarihi: 13/11/2019

Sağlık Bakanlığımızca tütün denetim ekiplerinde yer alan kişilerin bilinirliğini en aza indirgemek, denetim elemanlarının daha az baskıya maruz kalarak etkili denetim yapmalarını sağlamak amacıyla iller arası çapraz denetim modeline geçilerek ülke nüfusunun büyük bir çoğunluğunun yaşadığı illerimizde çapraz denetimler uygulaması başlatılmıştır. Bursa İlimiz tütün kontrolü konusundaki başarılı çalışmaları ve deneyimi nedeniyle Bakanlığımızca pilot iller arasında ele alındı ve ilimizde bu uygulamaların üçüncüsü 22-27 Kasım 2018 tarihleri arasında yapıldı.

 Uygulama vesilesiyle uygulamanın ilk günü bir açılış ve tanıtım toplantısı düzenlenmiş, toplantıya İl Sağlık Müdürümüz Dr. Özcan AKAN, Halk Sağlığı Hizmetleri  Başkanımız Dr. Esma KUZHAN, Başkan Yardımcımız Fikret MUTİ ve Bakanlığımız yetkilileri katılım sağladı.

Çapraz denetimin yapıldığı ilin denetim personelinin ve kolluk kuvvetlerinin de katılımıyla gerçekleştirilen denetimler, özellikle ihlallerin yoğun olarak yaşandığı bölgelerde yer alan kafeler, nargile kafeler, lokantalar gibi ikram sektörü ile eğlence mekânları ve gece kulüpleri üzerinde yoğunlaştırıldı. Denetimler süresince bilgilendirme ve farkındalık sağlanmış, gerekli görülen hallerde de ihlal tespit tutanakları düzenlendi.


  • Açılış Programında İl Sağlık Müdürümüz Dr. Özcan AKAN denetimlerden ödün vermeden ancak profesyonelce, amacına ve usulune uygun bir yaklaşımla denetimlerin yapılmasının altını çizmiş, denetimlerin başarılı olmasını dilemiştir
  • Program açılış konuşmasını yapan Dr. Esma KUZHAN ekip üyelerine yönelik denetime ilişkin bilgilendirme yapmıştır.
  • Bakanlığımız Tütün ve Madde Bağımlılığıyla Mücadele Dairesi Başkanlığı yetkilisi Uzm. Dr. Peyman ALTAN tarafından ‘’Tütün Endüstrisi Taktikleri’’ sunumu gerçekleştirilmiştir