T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bursa İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bursa İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Hizmet İçi Eğitimi

Güncelleme Tarihi: 11/02/2020

Hatalı anne sütü uygulamalarının önlenmesi, emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesine yönelik olarak, Bakanlığımızca 1991 yılından beri UNICEF önerileriyle "Anne Sütü Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları" programı yürütülmektedir.

İlimizde de sürdürülmekte olan "Anne Sütü Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları" programında;  tüm doğan bebeklerin doğumdan sonra hemen emzirilmeye başlatılması, ilk 6ay sadece anne sütü verilmesi, 6. aydan sonra ek besinlere başlamasının yanı sıra emzirmenin 2 yıl ve üzerine kadar devam ettirilmesi ülke politikamızdır.

Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi tarafından yürütülen ‘Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı’ çalışmaları kapsamında Aile Sağlığı Merkezleri ve İlçe Sağlık Müdürlüklerinden katılan sağlık personeline 08.01.2020 tarihi 08:30-16:30 saatleri arasında ‘Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitimi’ gerçekleştirildi. Yarım günlük teorik eğitimin sonrasında ‘Bebek Dostu Aile Hekimliği Birimi’ basamakları açıklandı, son testin ardından katılımcılar Bursa Şehir Hastanesi’nde pratik eğitime katıldı. Teorik ve pratik eğitimin ardından katılımcılara törenle katılım belgeleri verildi.

İl Sağlık Müdürlüğü (Çekirge Ana Bina) Konferans Salonunda yapılan eğitimde ilimiz eğitimcilerinden Dr. Seda ALASAĞ, Ebe Pınar DERDİYOK, Ebe Gül Özge ÖZDEMİR DAĞDEVİREN, Hemşire Necla YILDIZ eğitimci olarak görev aldı.

  • Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Hizmet İçi Eğitimi 1.jpg
  • Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Hizmet İçi Eğitimi 2.jpg