31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü Etkinlikleri
13 Kasım 2019

Ülkemizde ve dünyada tütün kullanımı önlenebilir ölüm nedenlerinin başında kabul edilmekte, acil ve etkin önlem alınması gereken bir halk sağlığı sorunu olarak tanımlanmaktadır.  Dünya Sağlık Örgütü tarafından artan sigara tüketimine dikkat çekmek, tütün kullanımının sağlığa etkilerini ve tütün kullanımını azaltmaya yönelik etkili politikaların altını çizmek amacıyla, her sene tüm dünyada ve ülkemizde 31 Mayıs “Dünya Tütünsüz Günü” olarak kutlanmaktadır.

Bu kapsamda; Müdürlüğümüz Ruh Sağlığı, Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Birimi  tarafından 31 Mayıs 2018 tarihinde Ördekli Kültür Merkezi’nde ‘Tütün Kullanımı ve Kalp Damar Sağlığı’ paneli gerçekleştirildi. Programa Bursa Vali Yardımcısı Abidin ÜNSAL, Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan AKAN, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Esma KUZHAN ve Başkan Yardımcısı Fikret MUTİ, diğer kurum yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Programda İl Sağlık Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz yıl hayata geçirilen ‘Tütünsüz Kurum’ projesine kriterleri sağlayarak bu yıl dâhil olmayı başaran Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Bursa Defterdarlığı ve Yenişehir İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne belgeleri takdim edildi.

Panelde konuşan Bursa Vali Yardımcısı Abidin ÜNSAL, sigarayı bırakmayı başarmış biri olduğunu dile getirdi. ÜNSAL, “Ancak bizler başımıza bir şey gelince anlıyoruz. Keşke daha önceden olsaydı, bir musibeti yaşadıktan sonra bıraktım ama zararın neresinden dönülürse kardır” dedi. Tütün kullanımının önlenebilir bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan AKAN ise, “Maalesef başta kanser olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkaran sigarayı ülkemizde 15 yaş üzeri 17 milyon kişinin kullandığını biliyoruz. Amacımız tütün ve tütün ürünlerinin tüketimini azaltarak, vatandaşlarımızı korumaktır” şeklinde konuştu.

Dumansız Bir Bursa

Sigarayla mücadelenin koruyucu sağlık hizmetlerinde önemli bir yer teşkil ettiğine dikkat çeken Dr. AKAN, “Çünkü sigara tüm kanserlerin yüzde 30’unun nedenidir ayrıca birçok hastalığa da davetiye çıkarmaktadır. İlimizde sigara ile mücadelede özellikle de dumansız hava sahasının ihlaline geçit vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Konuşmalarından ardından Tütünsüz Kurum sertifika törenine geçildi. ‘Tütünsüz Kurum’ olmayı hak eden kurumlara sertifikaları takdim edildi.

Tütün Zararları ve Bırakma Yöntemleri Anlatıldı

Tütünsüz Kurum sertifika töreninin ardından program panelle devam etti. Konuşmacı olarak Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet KARADAĞ ve UÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anablim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esra UZARSLAN ile UÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek YEŞİLBURSA, katılımcılara tütün kullanımının vücuda etkileri ve bırakma yöntemleri konusunda çeşitli bilgiler aktardı.

Etkinlikler kapsamında ayrıca  31 Mayıs akşamı 17:00-23:00 saatleri arasında Merinos AKKM Parkı’nda  halkatütün ürünlerinin kullanımının ve pasif etkilenimin zararlarının anlatıldığı, nefeste karbonmonoksit ölçümünün yapıldığı ve katılım sonunda  vatandaşlara çeşitli promosyon ürünlerinin dağıtıldığı stant çalışması yapıldı. Vatandaşın yoğun rağbet gösterdiği etkinliğe İl Sağlık Müdürümüz Dr. Özcan AKAN, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Esma KUZHAN ve Başkan Yardımcısı Fikret MUTİ katılım sağlayarak yapılan çalışmaları yerinde incelediler.

  • Dr. Özcan AKAN tütünle mücadelenin öneminden ve kararlılığımızdan bahsetti.
  • Panel kamu kurum yöneticileri ve vatandaşlarımızca ilgiyle takip edildi.
  • Panele destek veren akademisyen hocalara ve proje kurumlarına sertifika ve teşekkür belgeleri takdim edildi.
  • Etkinliğe İl Sağlık Müdürümüz Dr. Özcan AKAN, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Esma KUZHAN ve Başkan Yardımcısı Fikret MUTİ katılım sağlayarak yapılan çalışmaları yerinde incelediler
  • Etkinliğe İl Sağlık Müdürümüz Dr. Özcan AKAN, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Esma KUZHAN ve Başkan Yardımcısı Fikret MUTİ katılım sağlayarak yapılan çalışmaları yerinde incelediler