İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi Başhekimliği

İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi Başhekimliği web sitesi içintıklayınız

Sabit, ankesör veya cep telefonunuzdan 112 numaralarını tuşladığınızda çağrınızı 112 Komuta Kontrol Merkezi'mizde görevli, bir(1) doktor, 2 süpervisor ve altı(6) sağlık personelinden oluşan personelimiz karşılar.

Dijital ses kayıt sistemine de otomatik olarak kaydedilen çağrınız, nöbetçi hekim tarafından titizlikle değerlendirilerek, gerekli görüldüğünde size en yakın istasyondan adresinize bir acil yardım ambulansı ve ekip yollanır.

Acil yardım ambulansıyla verilen hizmetler ücretsiz olarak verilir.

36 adet şehir merkezinde, 31 adet ilçelerde olmak üzere toplam 67 istasyonumuz var. Ayrıca 1 adet Olağan Dışı Durum İstasyonu (ODD) ve 1 adet Hava Ambulans olarak hizmet vermektedir.

İstasyonlarda 24 saat süresince deneyimli bir ekip, 112 Komuta Merkezden gelecek çıkış talimatı için hazır bekler.

A Tipi istasyonlarımızda bir hekim, bir sağlık personeli ve bir şoförden oluşurken, bazı istasyonlar hekim yerine ATT veya Paramedik olacak şekilde oluşturulmaktadır.

112 İstasyonlarımız

A1 Tipi İstasyon: 24 saat kesintisiz sadece ambulans hizmeti verilen ve ekip içerisinde hekimi bulunan , idari ve özlük hakları bakımından başhekimliğe bağlı ve kadrolu personeli olan istasyon,

A2 Tipi İstasyon: 24 saat kesintisiz sadece ambulans hizmeti verilen ve ekip içerinde hekimi bulunmayan , idari ve özlük hakları bakımından başhekimliğe bağlı ve kadrolu personeli olan istasyon,

B Tipi İstasyon: Hastane acil servisleri ve 24 saat hizmet veren birinci basamak sağlık kuruluşları ile entegre kesintisiz ambulans ve acil servis hizmeti verilen, kadrosu ve özlük hakları bakımından bünyesinde bulunduğu kuruma, ambulans hizmeti bakımından merkeze bağlı olan istasyon,

C Tipi İstasyon: İhtiyaca göre günün belirlenen saatlerinde sadece ambulans hizmeti verilen idari ve özlük hakları bakımından başhekimliğe bağlı ve kadrolu personeli olan istasyon. 

Dokuman

03 Kasım 2019