T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bursa İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bursa İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Öğretmenlere Yönelik “Sağlıklı Beslenme Çantası Hazırlama” ve “Dijital Oyun Bağımlılığı” Eğitimleri

Güncelleme Tarihi: 19/11/2019

İl Sağlık Müdürlüğümüz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile 21-28 Haziran 2019 tarihleri arasında Büyükorhan, Keles, Orhangazi, Harmancık, Mudanya, Orhaneli, Mustafakemalpaşa, İznik ve Gemlik ilçelerinde sağlık personellerimiz tarafından toplamda 865 öğretmene “Dijital Oyun Bağımlılığı” ve “Sağlıklı Beslenme Çantası Hazırlama” konulu eğitimler verildi.

Günümüzün en önemli halk sağlığı sorunlarından olan hareketsizlik ve kötü beslenme aynı zamanda birçok kronik hastalığa da zemin hazırlamaktadır. Ülkemizde Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2010 sonuçlarına göre; TV, bilgisayar ve internet başında geçirilen ortalama süre; 2-5 yaş için 3.4 saat / gün ve 6-11 yaş için  6 saat / gündür. Bilgisayar, internet başında geçirilen süre arttıkça çocuklarda şişmanlık da artmaktadır. Yine aynı araştırma sonuçlarına göre 0-5 arasında fazla kilolu ve şişman olanlar %26,4 iken 6-18 yaş aralığında fazla kilolu ve şişman olanlar %22,5 olarak bulunmuştur. Toplumda hızla yayılan kronik hastalıklar ve obezitenin önüne geçmek için mutlaka hareketli yaşamın ve sağlıklı beslenmenin öneminin her türlü araç ile her fırsatta, her kesime, sürekli olarak anlatılması, konuya dikkat çekilmesi gerekmektedir.

Söz konusu eğitim çalışması; toplumda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konusunda farkındalığı yükseltmek amacı ile Müdürlüğümüz tarafından sürekli gerçekleştirilmekte olan eğitim ve etkinlik çalışmaları kapsamında yapılmış olup, bu çalışma konu ile ilgili olarak öğretmenlere farklı bir bakış açısı kazandırmayı hedeflemektedir.

Tüm ilçelerde konunun uzmanı olan psikolog, sosyal çalışmacı ve çocuk gelişimi uzmanlarınca anlatılan “Dijital Oyun Bağımlılığı” konusunda dijital oyunların olumlu-olumsuz etkileri, bağımlığı tanıma, bağımlılık oluşmaması için önlemler alma, ailelerin sorumlulukları ve güvenli internet kullanımı ile ilgili önemli bilgiler verildi.

Yine tüm ilçelerde Diyetisyenler tarafından anlatılan “Sağlıklı Beslenme Çantası Hazırlama” konulu eğitimlerde ise neden beslenme çantası hazırlanmalı, sağlıklı beslenme çantası hazırlamak için temel prensipler, sağlıklı beslenme tabağı modeli, sağlıklı beslenme çantası örnekleri ile birlikte beslenme çantasında olması ve olmaması gerekenler hakkında bilgi verildi.

 • Digital Oyun Bağımlılığı 1.jpg
 • Digital Oyun Bağımlılığı 11.jpg
 • Digital Oyun Bağımlılığı 12.jpg
 • Digital Oyun Bağımlılığı 13.jpg
 • Digital Oyun Bağımlılığı 2.jpg
 • Digital Oyun Bağımlılığı 3.jpg
 • Digital Oyun Bağımlılığı 4.jpg
 • Digital Oyun Bağımlılığı 5.jpg
 • Digital Oyun Bağımlılığı 6.jpg
 • Digital Oyun Bağımlılığı 8.jpg
 • Digital Oyun Bağımlılığı 9.jpg