T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bursa İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bursa İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitimi Verildi

Güncelleme Tarihi: 13/11/2019

1991 yılından bugüne Sağlık Bakanlığı ve UNICEF işbirliğinde temel amacı emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesi olan “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı”    sürdürülmektedir. Bu program çerçevesinde tüm Türkiye’de gebelik döneminden başlanarak annelere “ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonra uygun besinlerle beraber emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar devam ettirilmesi”  öğütlenmektedir.

Güncellenmiş eğitim protokolü dahilinde eğitilmiş sağlık personeli ile gebeliklerinden itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan hastanelerimiz ‘’Bebek Dostu Hastane’’ ve bu hastanelerin yedi adım doğrultusunda çalışmalarını tamamlayan Yenidoğan Yoğun Bakım Birimleri ‘’Bebek Dostu Yenidoğan Yoğun Bakım’’ unvanı almaktadırlar. 

İlimizde de Müdürlüğümüz Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Birimi tarafından yürütülen “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı”   çalışmaları kapsamında, Bursa Kervansaray Termal Otel’de 25-26-27 Ekim 2017 tarihlerinde ilimiz çeşitli hastanelerinde görevli 47 Ebe/ATT/Hemşire’ye ‘’Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı’’ eğitimi verilmiştir.

Eğitimlerde; ilimiz Ulusal Değerlendirmeci ve eğitimcilerinden 1 Nolu AÇSAP Merkezi’nde görevli Dr.Fatma KENNERMAN, Hem.Necla YILDIZ, Hem.Edibe AŞIK, Ebe Dilek TURHAN, Ebe Sibel YILDIZ; 2 Nolu AÇSAP Merkezi’nde görevli Dr. Seda ALASAĞ; Dr. Nezahat YAMAN, Ebe Pınar SARIKAN, Ebe Pınar DERDİYOK, Hem. Sabiha UYANIKOĞLU, Ebe Sabiha GİRGİN, Hem. Berna UZUNER, Ebe Özge ÖZDEMİR DAĞDEVİREN ile S.B.Ü. Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Yenidoğan Uzmanı Dr. İpek GÜNEY VARAL eğitimci olarak görev almışlardır.

  • 1 Nolu AÇSAP ekibi tarafından anne sütü ve emzirme danışmanlığı eğitimi verildi.
  • Dr.Fatma KENNERMAN ‘‘Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı’’nı tanıttı.
  • 2 Nolu AÇSAP ekibi tarafından anne sütü ve emzirme danışmanlığı eğitimi verildi.
  • Eğitimciler, katılımcıların anne sütü ve emzirmede yapılan yanlışlar konusundaki sorularını yanıtladı.
  • Dr.Nezahat YAMAN, 6. aydan sonra anne sütünün yanında başlanması gereken tamamlayıcı beslenmeyi anlattı.
  • Yenidoğan Uzmanı Dr. İpek GÜNEY VARAL prematürelerin ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerin beslenmesini anlattı.
  • Katılımcılar, 2,5 gün teorik eğitimin sonunda yarım gün süren pratik eğitime hastanelerde katıldılar.
  • Katılımcılar gebe bilgilendirme sınıfında gebelere bilgiler verdiler.
  • İlimiz Ulusal Bebek Dostu Hastane Değerlendirmecileri ve eğitimcileri eğitimlerde görev aldılar.