Neonatal Resusitasyon Programı (NRP) Uygulayıcı Eğitimi Yapıldı
13 Kasım 2019

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülen programlardan birisi olan Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP), 1998 yılından bu yana Ülke genelinde doğumda bebeğe eli değen tüm sağlık çalışanlarını hedef alan ve başarıyla yürütülen bir hizmet içi eğitim programıdır.

Müdürlüğümüz, Halk Sağlığı Başkanlığı Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Biriminin koordinasyonunda 9-10-11 Ekim 2018 tarihlerinde NRP Uygulayıcı Eğitimine İl Sağlık Müdürümüz Dr. Özcan AKAN,  Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Esma KUZHAN ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Yunuz ARSLAN katıldı.

Kurs sorumluluğunu Dr. Bülend ÖZBİLGİN’in yürüttüğü eğitimde, ilimiz NRP eğitimcilerinden S.B.Ü. Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Neonataloji Uzmanı Doç. Dr. Nevzat ÇİZMECİ, Özel Doruk Yıldırım Hastanesi’nde görevli Neonataloji UzmanıDr.Birgül MUTLU, Özel Jimer Hastanesi’nde görevli Neonataloji UzmanıDr. Eren Kale ÇEKİNMEZ, Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde görevli Hem. Melek ÖKSÜZ, Nilüferİlçe Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Hem. Sedef ALTUNSOY  Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığında görevli Ebe Hatice GÜNEŞ görev aldı. Yazılı ve uygulama sınavlarında başarılı olan katılımcılara yöneticilerimizin de katıldığı kapanış töreni ile sertifikaları dağıtıldı.

 • Dr. Özcan AKAN yenidoğan canlandırma programının önemini vurguladı.
 • Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Esma KUZHAN Bursa ilinde yapılan NRP Eğitimleri hakında bilgi verdi.
 • Yenidoğan Uzmanı Dr.Birgül MUTLU alternatif solunum yolları dersini anlattı.
 • Katılımcılar maket bebek üzerine uygulama yaptılar.
 • Dr. Özcan AKAN katılımcılara Sertifika Belgelerini verdi.
 • Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Esma KUZHAN  katılımcıların Sertifika Belgelerini verdi.
 • Neonataloji Uzmanı Doç. Dr. Nevzat ÇİZMECİ başarılı geçen eğitim sonuda katılımcıların Sertifika Belgelerini verdi.
 • Eğitimin sonunda tüm katılımcılar sertifikalarını aldılar.