Yenidoğan İşitme Taraması Programı
13 Kasım 2019

Yenidoğan İşitme Taraması Programı (YİTP ) işitme kaybı ile doğan bebeklerin erken dönemde tanılanabilmesi için yenidoğan döneminde işitme tarama testlerinin uygulanmasıdır.

İşitme kaybı şüphesi olan ve olmayan bebeklerin belirlenmesindeki ilk adım olması sebebiyle büyük önem taşır.

Yenidoğan İşitme Taraması Programında hedef, tüm yenidoğanların doğumdan sonraki ilk 1 ayda işitme taramasının yapılması, hazırlanan protokoller çerçevesinde sevk edilmesi gereken bebeklere 3 aylık olana kadar referans merkezlerde tanı konulması ve ihtiyaç varsa bebek 6 aylık olmadan önce işitme destek cihazlarının sağlanmasıdır.

15-16 Ekim 2018 tarihinde Balıkesir, Kütahya ve ilimiz çeşitli Hastanelerinden işitme tarama ünitelerinde görevli odyolog, odyometrist, ebe ve hemşireden oluşan 25 kişilik bir gruba Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı toplantı salonunda 1 günlük teorik ile Çekirge Devlet Hastanesi Zübeyde Hanım Ek Hizmet Binası’nda 1 günlük pratik eğitimden oluşan ‘‘İşitme Tarama Programı Uygulayıcı Eğitimi’’ düzenlendi.

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcımız Dr. Yunuz ARSLAN’ın yenidoğan işitme tarama programının önemini vurgulayarak açılış konuşmasını yaptığı eğitimde; Müdürlüğümüz Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Birimi’nden Birim Sorumlusu Dr. Gaye CANTEKİN AKPINAR,  Hemşire Gülcan HAKVERDİ ALKAN, Hemşire Filiz KARAMAN ve Ebe Ayfer ÇETİN, Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nden Doç. Dr. Ömer Afşin ÖZMEN ve Odyolog Mehmet EKİM, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Odyolog Buse EKİM eğitimci olarak görev aldı.

  • Doç.Dr. Ömer Afşin Özmen tarafından ABR ile tarama konularında bilgiler verildi.
  • Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Yunuz ARSLAN tarafından  açılış konuşmasında Yenidoğan İşitme Tarama Programının önemi vurgunladı.
  • Yenidoğan her bebeğe ABR testi uygulanmaktadır.
  • Yenidoğan İşitme Tarama Uygulayıcı Eğitimi tamamlanmıştır.
  • Odyolog Buse EKİM riskli bebeklerin taranması hakkında bilgiler verdi.