overlay

Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme (Çpgd) Programı Sertifikalı Eğitimi 15-19 Ekim 2018 Tarihleri Arasında Gerçekleştirildi

Türkiye Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ruh Sağlığı Dairesi Başkanlığı tarafından gebelerin ve 0-6 yaş arası çocukların sağlıklı gelişimlerinin izlenmesi ve gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebilecek risk faktörlerine müdahalenin sağlanması amacıyla Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme (ÇPGD) Programı uygulanmaktadır. Ülke genelinde programın etkin şekilde uygulanması her ilimizde programı yürütebilecek ve il içi eğitimleri yapacak eğitimli personelle mümkün olmaktadır. Bu amaçla ÇPGD Programı’nın ülke geneline yaygınlaştırma çalışmalarında, Bakanlığımız adına Müdürlüğümüz Ruh Sağlığı, Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi görevlendirilmiş olup 2005 yılından günümüze değin şube personeli il eğitimcisi kadro tarafından il eğitimleri gerçekleştirilmektedir.

Bu kapsamda 15-19 Ekim 2018 tarihleri arasında Ankara’da aralarında Adıyaman, Afyon, Antalya, Aydın, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Düzce, Edirne, Erzurum, Gaziantep, Manisa, Muş, Ordu, Sivas, Şanlıurfa, Tokat illerinin de bulunduğu 17 İl’den temsilcilerin katılımıyla  30.  Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme (ÇPGD) Programı Sertifikalı Eğitim Programı gerçekleştirildi.

Eğitimde eğitimci olarak Ruh Sağlığı Dairesi Başkanlığı'ndan Sosyolog Süreyya SAK, Müdürlüğümüz Ruh Sağlığı, Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi personellerinden ÇPGD Programı İl Eğitimcisi Ebe Gülşahi BERKEM, İl Eğitimcisi Ebe Zübeyde ÖZTÜRK, İl Eğitimcisi Hemşire Ayşe ÇİLMEN, İl Eğitimcisi Dr. Cihat YAZAR, İl Eğitimcisi Çocuk Gelişimcisi Betül BAĞCI, İl EğitimcisiSosyal Çalışmacı İlayda DEMİREL  görev aldı.

Yetişkin eğitim metotlarına uygun olarak canlandırmalar, rol oyunları, grup tartışmaları, grup sunumları, ders anlatımları, olgu tartışmaları gibi interaktif yöntemlerin kullanıldığı eğitim katılımcılar tarafından ilgi ve memnuniyetle karşılandı.Eğitim, katılımcılara sertifikalarının takdimi ile sonlandı.


  • 30.  Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme (ÇPGD) Programı Sertifikalı Eğitim Programı gerçekleştirildi.
  • Bakanlığımız adına Müdürlüğümüz Ruh Sağlığı, Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi personelleri tarafından eğitimler aktarıldı.i Destekleme (ÇPGD) Programı Sertifikalı Eğitim Programı gerçekleştirildi.
  • Yetişkin eğitim metotlarına uygun olarak canlandırmalar yapıldı.
  • Katılımcıların da eğitim süreçlerine aktif katılımının sağlandığı eğitim, interaktif olarak gerçekleştirildi.
  • Katılımcıların da eğitim süreçlerine aktif katılımının sağlandığı eğitim, interaktif olarak gerçekleştirildi.
  • Katılımcıların da eğitim süreçlerine aktif katılımının sağlandığı eğitim, interaktif olarak gerçekleştirildi.