Neonatal Resusitasyon Programı (NRP) Uygulayıcı Eğitimi Yapıldı
13 Kasım 2019

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülen programlardan birisi olan Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP), 1998 yılından bu yana Ülke genelinde doğumda bebeğe eli değen tüm sağlık çalışanlarını hedef alan ve başarıyla yürütülen bir hizmet içi eğitim programıdır.

Müdürlüğümüz, Halk Sağlığı Başkanlığı Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Biriminin koordinasyonunda 6-7-8 Kasım 2018 tarihlerinde NRP Uygulayıcı Eğitimine Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Esma KUZHAN ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Yunuz ARSLAN katıldı.

Kurs sorumluluğunu Dr. Bülend ÖZBİLGİN’in yürüttüğü eğitimde, ilimiz NRP eğitimcilerinden S.B.Ü. Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Neonataloji Uzmanı Doç. Dr. M. Nevzat ÇİZMECİ, Neonataloji Uzmanı Dr. İpek GÜNEYVARAL, Neonataloji Uzmanı Dr. Pelin DOĞAN, Özel Doruk Yıldırım Hastanesi’nde görevli Neonataloji UzmanıDr.Birgül MUTLU, Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde görevli Hem. Melek ÖKSÜZ, Nilüferİlçe Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Hem. Sedef ALTUNSOY Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığında görevli Ebe Hatice GÜNEŞ görev aldı. Yazılı ve uygulama sınavlarında başarılı olan katılımcılara yöneticilerimizin de katıldığı kapanış töreni ile sertifikaları dağıtıldı.

  • Dr. Yunus ARSLAN yenidoğan canlandırma programının  önemini vurguladı.
  • Yenidoğan Uzmanı Dr. İpek VARAL alternatif solunum yolları dersini anlattı.
  • NDr. Bülend ÖZBİLGİN endotrakeal tüp ve laringeal  maske uygulamasını anlattı.
  • Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Esma KUZHAN Bursa ilinde yapılan NRP Eğitimleri hakında bilgi verd
  • Neonataloji Uzmanı Doç. Dr. Nevzat ÇİZMECİ katılımcılara kurs sonunda pratik uygulama sınavı yaptılar
  • Yenidoğan Uzmanı Dr.Birgül MUTLU katılımcılarla bölüm sonu sorularını değerlendirdiler.
  • Eğitimin sonunda tüm katılımcılar sertifikalarını aldılar.