9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü Etkinlikleri
13 Kasım 2019

Sigara,  gerek kullanıcısı üzerinde olan doğrudan etkisi gerekse pasif içiciliğe bağlı olarak sigara kullanmayanlar üzerinde olan dolaylı etkisiyle vücudun pek çok organ ve sisteminde olumsuz etkilere yol açmaktadır. Her gün pek çok vatandaşımız sigaranın olumsuz etkilerinden dolayı hem sağlıklarını kaybetmekte hem de psikososyal sorunlarla karşı karşıya gelmektedir. Böylelikle sigara kullanımı, her yaştan ve her gruptan insanı etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle ülkemizde tütün kullanımının sağlığa olan zararlı etkilerinin anlaşılması ve tütün kullanımının azaltılması amacıyla, her yıl  ‘’9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’’ olarak kutlanmaktadır.

İlimizde“9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü”  etkinlikleri kapsamında, Müdürlüğümüz Ruh Sağlığı, Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi tarafından, İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan AKAN, Bursa İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Esma KUZHAN ve Başkan Yardımcısı Fikret MUTİ’nin katılımıyla, 08 Şubat 2019 tarihinde saat 10:00 - 16:00 arasında Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminalinde stant etkinliği yapıldı.  Akabinde etkinlikler çerçevesinde, 09 Şubat 2019 tarihinde saat 10:00 - 12:00 arasında Mihraplı Kent Park’ındaBursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi, Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi, Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nün paydaşlığında,  karbonmonoksit (CO) ölçümü yapıldı ve sigaranın zararları ve korunma yolları hakkında bilgi verildi.

Yapılan etkinliklerde, ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı, ilimizde faaliyet gösteren sigara bırakma poliklinikleri ile kapalı alanlarda tütün ürünü kullanımı durumunda vatandaşların ihbarda bulunabilecekleri ALO 184 Tütün İhbar Hattı hakkında vatandaşlara bilgilendirme yapıldı.

  • 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü Etkinlikleri 1.png
  • 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü Etkinlikleri2.png
  • 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü Etkinlikleri3.png
  • 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü Etkinlikleri4.png
  • 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü Etkinlikleri5.png
  • 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü Etkinlikleri6.png
  • 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü Etkinlikleri7.png