Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitimi
13 Kasım 2019

Hatalı anne sütü uygulamalarının önlenmesi, emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesine yönelik olarak, Bakanlığımızca 1991 yılından beri UNICEF önerileriyle "Anne Sütü Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları"  programı yürütülmektedir.

İlimizde de sürdürülmekte olan "Anne Sütü Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları" programında;  tüm doğan bebeklerin doğumdan sonra hemen emzirilmeye başlatılması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi, 6. aydan sonra ek besinlere başlamasının yanı sıra emzirmenin 2 yıl ve üzerine kadar devam ettirilmesi ülke politikamızdır. 

Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi tarafından yürütülen ‘Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı’ çalışmaları kapsamında Aile Sağlığı Merkezleri ve İlçe Sağlık Müdürlüklerinden katılan sağlık personellerine 22 Şubat 2019 tarihin de 08:30-16:30 saatleri arasında ‘Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitimi’ gerçekleştirildi. Yarım günlük teorik eğitimin sonrasında ‘Bebek Dostu Aile Hekimliği Birimi’ basamakları açıklanmış olup son testin ardından katılımcılar Çekirge Devlet Hastanesi Ek Hizmet Binasında (Zübeyde Hanım Doğumevi) pratik eğitime katıldı. Teorik ve pratik eğitimin ardından katılımcılara törenle katılım belgeleri verildi.

İl Sağlık Müdürlüğü (Çekirge Ana Bina) Konferans Salonunda yapılan eğitimde ilimiz eğitimcilerinden Ebe F. Pınar SARIKAN, Hemşire Necla YILDIZ ve Ebe Hatice GÜNEŞ eğitimci olarak görev aldı.

  • Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitimi 1.jpg
  • Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitimi 2.jpg
  • Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitimi 3.jpg