overlay

Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitici Eğitimi

Hatalı anne sütü uygulamalarının önlenmesi, emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesine yönelik olarak, Bakanlığımızca 1991 yılından beri UNICEF önerileriyle "Anne Sütü Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları"  programı yürütülmektedir.

İlimizde de sürdürülmekte olan "Anne Sütü Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları" programında;  tüm doğan bebeklerin doğumdan sonra hemen emzirilmeye başlatılması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi, 6. aydan sonra ek besinlere başlamasının yanı sıra emzirmenin 2 yıl ve üzerine kadar devam ettirilmesi ülke politikamızdır. 

Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi tarafından yürütülen ‘Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı’ çalışmaları kapsamında kamu ve özel hastanelerden katılan sağlık personellerine Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcımız Dr. Yunuz ARSLAN ve Ç.E.K.Ü.S. Birim Sorumlumuz Dr. Gaye CANTEKİN AKPINAR’ın katılımlarıyla 18-19-20 Mart 2019 tarihlerinde de 08:30-16:30 saatleri arasında ‘Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitimi’ gerçekleştirildi. 3 günlük teorik eğitimin sonunda‘Bebek Dostu Hastane’ basamakları açıklanmış olup son testin ardından katılımcılar Çekirge Devlet Hastanesi Ek Hizmet Binasında (Zübeyde Hanım Doğumevi) pratik eğitime katıldılar. Teorik ve pratik eğitimin ardından katılımcılara törenle katılım belgeleri verildi.

 Acil Sağlık Hizmetleri Müdürlüğü Eğitim Salonunda yapılan eğitimde ilimiz eğitimcilerinden Dr. Seda ALASAĞ, Ebe F. Pınar SARIKAN, Hemşire Pınar DERDİYOK, Hemşire Necla YILDIZ,  Ebe Hatice GÜNEŞ eğitimci olarak görev aldı. Neonatolog Uzm.Dr. Birgül MUTLU (Doruk Özel Yıldırım Hastanesi) ve Diyetisyen Sevde YÜCE (Osmangazi Sağlıklı Yaşam Merkezi) Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitici Eğitiminde eğitimci olarak katkıda bulundular.

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcımız Dr. Yunuz ARSLAN açılışını yaptığı eğitimin sonunda 23  katılımcıya  törenle katılım belgeleri verildi.

  • Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitici Eğitimi 1.JPG
  • Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitici Eğitimi 2.JPG
  • Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitici Eğitimi 3.JPG
  • Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitici Eğitimi 4.JPG
  • Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitici Eğitimi 5.JPG
  • Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitici Eğitimi 6.JPG
  • Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitici Eğitimi 7.JPG
  • Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitici Eğitimi 8.JPG