Yenişehir İlçe Sağlık Müdürlüğü Otizm Etkinliği
13 Kasım 2019

YENİŞEHİR İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ OTİZM ETKİNLİĞİ

Nisan ayı Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyada Otizm Farkındalık Ayı, 2 Nisan ise Otizm Farkındalık Günü olarak ilân edilmiş bulunuyor. Nisan ayı boyunca tüm dünyada otizm konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır.

Otizmin kamuoyunda bilinirliğinin artması, konu üzerinde farkındalık oluşturmak ve var olan farkındalığı arttırmak amacı ile Yenişehir İlçemizde de 3 Nisan 2019 Çarşamba günü Otizm Farkındalık etkinliği yapılmıştır.

Farkındalığın ilk adımı Otizmin belirtilerini bilmek ve söz konusu belirtiler gözlendiğinde vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarının ilgili birimlerine başvurmaktır. Başta anne babalar olmak üzere, sağlık personellerinin ve öğretmenlerin, beyin gelişiminin en hızlı olduğu erken çocukluk döneminde otizmin farkına varmaları, bireylerin gelişimlerinin desteklenmesi ve toplumsal hayata katılımlarının sağlanması için oldukça önemlidir.

Unutulmamalıdır ki Otizm, ne kadar erken yaşta tanınır ve uygun bir şekilde yönlendirilirse, tedavisinde o kadar olumlu sonuçlar alınan bir bozukluktur. Erken tanı sonrası en etkili tedavi, erken dönemde başlanan yoğun, kesintisiz ve nitelikli özel eğitimdir.

           2 Nisan 2019 tarihinde İlçemizde bulunan Özel Destek Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ nin düzenlemiş olduğu etkinliğe Ebe Emine Özlem AKİN tarafından katılım sağlanmıştır.

           Yenişehir İlçe Sağlık Müdürlüğüzce 3 Nisan 2019 tarihinde Yenişehir Kaymakamlığının katkılarıyla, İlçemizdeki kamuya ait okullarda eğitim görmekte olan Otizmli çocuklar ve ailelerinin katılımıyla kahvaltı etkinliği düzenlendi.

Kahvaltıya Kaymakamımız Sayın Suat SEYİTOĞLU ve eşi Sayın Ülker SEYİTOĞLU, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Koç Ortaokulu ve Hüma hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim görmekte olan OTİZM tanısı almış çocuklar ile bunların öğretmen ve aileleri katılım sağlamıştır.


  • Otizm Etkinliği
  • Otizm Etkinliği
  • Otizm Etkinliği
  • Otizm Etkinliği
  • Otizm Etkinliği
  • Otizm Etkinliği