Her Zaman Seninleyiz Projesi
13 Kasım 2019

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı ve Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlıkları tarafından özel gereksinime sahip bebeklerin ailelerine psikososyal destek hizmeti sunmayı amaçlayan proje başlatıldı. Doğum öncesi veya sonrasında Down Sendromu ve Spina Bifida gibi özel gereksinime ihtiyacı olan bebeğe sahip olacağını öğrenen ailelere, öğrenme anından başlayarak psikososyal destek hizmetinin sağlanması amacıyla “Her Zaman Seninleyiz” projesini hayata geçirdi.

İlk olarak Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 1 yıl boyunca uygulanacak olan proje kapsamında hastanede; psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve çocuk gelişimciden oluşan bir psikososyal destek ekibi oluşturuldu. Özel gereksinim tanısı koyulan bebeğe sahip aile, ilgili hekim tarafından psikososyal destek birimine yönlendirilecek. Burada sosyal hizmet uzmanı, psikolog ve çocuk gelişimcisi tarafından aileye psikolojik ve gelişimsel danışmanlık sağlanacak. Projenin açılış konuşmasını yapan Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Esma Kuzhan proje sayede özel gereksinimi olan çocuğa sahip ailelerin, tanı alma sürecinin başlangıcından itibaren, hem kendisi hem de çocuğun yaşamını daha kaliteli geçirmesi amacıyla gerekli olan eğitim ve bilgilendirme çalışmalarına katılacağını ifade etti.

Projede görev alacak psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve çocuk gelişimcilerin konu hakkında bilgilerini artırmak amacıyla 16 Mayıs ve 20 Mayıs tarihlerinde eğitim programı düzenlendi.  Eğitimler Kadın Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emin ÜSTÜNYURT, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Gizem ERGÜN ÖZDEL, Çocuk Psikiyatri Uzmanı Yakup DOĞAN, Erişkin Psikiyatri Uzmanı Sinay ÖNEN ve Down Kardeşliği Derneği’nden Özlem ÇELİK ile Gülay İBİLOĞLU tarafından verildi. Alınan eğitimlerin ardından proje uygulama süreci başlatılacaktır.

  • Her Zaman Seninleyiz Projesi 1.jpg
  • Her Zaman Seninleyiz Projesi 2.jpg
  • Her Zaman Seninleyiz Projesi 3.jpg