Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitimi
13 Kasım 2019

Hatalı anne sütü uygulamalarının önlenmesi, emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesine yönelik olarak, Bakanlığımızca 1991 yılından beri UNICEF önerileriyle "Anne Sütü Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları"  programı yürütülmektedir.

İlimizde de sürdürülmekte olan "Anne Sütü Teşviki ve  Bebek Dostu Sağlık  Kuruluşları" programında;  tüm  doğan bebeklerin doğumdan  sonra hemen emzirilmeye başlatılması, ilk 6ay sadece anne sütü verilmesi, 6. aydan sonra ek besinlere başlamasının yanı sıra emzirmenin 2 yıl ve üzerine  kadar devam ettirilmesi ülke politikamızdır. 

Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi tarafından yürütülen ‘Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı’ çalışmaları kapsamın da Aile Sağlığı Merkezleri ve İlçe Sağlık Müdürlüklerinden katılan sağlık personellerine 21 Mayıs 2019 tarihin de 08:30-16:30 saatleri arasında ‘Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitimi’ gerçekleştirilmiştir. Yarım günlük teorik eğitimin sonrasın da ‘Bebek Dostu Aile Hekimliği Birimi’ basamakları açıklanmış olup son testin ardından katılımcılar  Çekirge Devlet Hastanesi Ek Hizmet Binasında (Zübeyde Hanım Doğumevi) pratik eğitime katılmışlardır. Teorik ve pratik eğitimin ardından katılımcılara törenle katılım belgeleri verilmiştir.

İl Sağlık Müdürlüğü (çekirge ana bina) konferans salonunda  yapılan eğitimde ilimiz eğitimcilerinden  Ebe Pınar DERDİYOK, Ebe Gizem YAZAR, Ebe Hatice GÜNEŞ, Hemşire Necla YILDIZ  eğitimci olarak görev almışlardır.

  • Anne Sütü Danışmanlığı 1.jpg
  • Anne Sütü Danışmanlığı 2.jpg
  • Anne Sütü Danışmanlığı 3.jpg
  • Anne Sütü Danışmanlığı 4.jpg
  • Anne Sütü Danışmanlığı 5.jpg
  • Anne Sütü Danışmanlığı 6.jpg