Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Projesi
13 Kasım 2019

Küçük yaştan başlayarak çocuklara diş fırçalamanın önemini ve sağlıklı dişlere sahip olmanın birçok hastalığı önlediğine dair vurgu yapmak için çocuklarda farkındalık oluşturulması amacıyla Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından ‘’Koruyucu Ağız Diş Sağlığı Projesi’’ başlatılmıştır. Kamu hastanelerinin kreş ve anaokullarında başlatılan proje kapsamında; 21.06.2019 tarihinde Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Esma KUZHAN ve ilgili birim personeli tarafından Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi ziyaret edilmiştir. Hastanenin üst düzey yöneticilerinin de katıldığı eğitimde, hastaneye ait kreş ve anaokulundaki 3-6 yaş grubu çocuklara ağız ve diş sağlığının önemi, diş fırçalama tekniği ile ağız ve diş sağlığı için doğru beslenme konularında eğitim verilmiştir. Doğru diş fırçalama tekniğinin diş maketi üzerinde uygulamalı olarak anlatıldığı eğitimde; çocukların ilgi gösterdiği resimli test soruları da sorularak farkındalık düzeyleri ölçülmüştür. Eğitimin akabinde, çocukların yaş guruplarına uygun diş fırçası ve macun seti dağıtılarak, diş hekiminin gözetiminde dişlerini fırçalamaları sağlanmıştır. Çocukların evlerinde zevkle dişlerini fırçalamalarını sağlamak amacıyla resimli diş fırçalama takvimleri dağıtılmıştır.

Ayrıca kliniklerde yatan çocuklar da ziyaret edilerek, diş macunu ve fırçası hediye edilerek, diş hekiminin gözetiminde diş maketi üzerinde pratik yapmaları sağlanmıştır. Dr.Esma KUZHAN ve hastane yöneticileri tarafından kliniklerde yatan çocuklara yapılan ziyaret; diş fırçalama alışkanlığını kazanmaları yönünde verilen mesajların yanı sıra tedavi gördükleri hastalıkları açısından da moral kaynağı olmuştur.

Küçük yaşta edinilen bilinç sayesinde; hem kendilerinin hem de yakınlarının ileriki hayatlarında ağız diş sağlığını korumaya yönelik önemli alışkanlıkları kazanmalarını sağlayacak olan proje, yaz döneminde anaokulu ve kreşlerde devam edecek olup; 2019-2020 eğitim öğretim yılında da ilkokul çocuklarına yönelik olarak devam edecektir.

  • Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Projesi 1.jpg
  • Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Projesi 2.jpg
  • Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Projesi 3.jpg
  • Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Projesi 4.jpg
  • Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Projesi 5.jpg
  • Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Projesi 6.jpg
  • Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Projesi 7.jpg
  • Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Projesi 8.jpg