overlay

Orhaneli Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Eğitim Toplantısı

Hatalı anne sütü uygulamalarının önlenmesi, emzirmenin korunması, özendirilmesi vedesteklenmesine yönelik olarak, Bakanlığımızca 1991 yılından beri UNICEF önerileriyle "Anne Sütü Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları" programı yürütülmektedir.

İlimizde de sürdürülmekte olan "Anne Sütü Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları"programında;  tüm doğan bebeklerin doğumdan sonra hemen emzirilmeye başlatılması, ilk 6ay sadece anne sütü verilmesi, 6. aydan sonra ek besinlere başlamasının yanı sıra emzirmenin 2 yıl ve üzerine kadar devam ettirilmesi ülke politikamızdır.

Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi ve Orhaneli Toplum Sağlığı Merkezi tarafından 04/07/2019 tarihinde Orhaneli Devlet Hastanesi konferans salonunda Orhaneli Kaymakamı Emir Osman BULGURLU, Halk Sağılığı Hizmetleri Başkanı Dr. Esma KUZHAN, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcımız Dr.Yunuz ARSLAN, İlçe Belediye Başkan Yardımcısı Ömer ÖZEN, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet TAYIR, İlçe Müftüsü Hanefi ÇAKMAK, İlçe Esnaf ve Sanaatkarlar Odası Başkanı Mümtaz ASLAN, İlçe Devlet Hastanesi Başhekimi Mustafa ŞEN, İlçe Hastane Müdürü Melik YILMAZ ’ın da katılımlarıyla Orhaneli Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Eğitim Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birim Sorumlusu Dr. Gaye CANTEKİN AKPINAR, Orhaneli Toplum Sağlığı Sorumlu Hekimi Dr. Ersen BİRGÜL, Orhaneli Devlet Hastanesi Bebek Dostu Hemşiresi Hem. Gülcan ÖZCAN’nın yapmış oldukları sunumlarda; sağlıklı nesiller yetişmesine katkıda bulunmak, bebek ölüm oranlarını en aza indirebilmek için anne sütünün önemi, bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmelerinin sağlanması gerekliliği vurgulanmıştır. Orhaneli’ndeki Aile Hekimliği Birimlerinden ‘Bebek Dostu Ünvanı’ almaya hak kazanan Aile Hekimliği Birimlerine unvanları verilmiştir.

  • Orhaneli Bebek Dostu Toplantısı 1.jpg
  • Orhaneli Bebek Dostu Toplantısı 2.jpg
  • Orhaneli Bebek Dostu Toplantısı 3.jpg
  • Orhaneli Bebek Dostu Toplantısı 4.jpg
  • Orhaneli Bebek Dostu Toplantısı 5.jpg
  • Orhaneli Bebek Dostu Toplantısı 6.jpg
  • Orhaneli Bebek Dostu Toplantısı 7.jpg
  • Orhaneli Bebek Dostu Toplantısı 8.jpg
  • Orhaneli Bebek Dostu Toplantısı 9.jpg