Kanser Taramaları Çağrı Merkezi Pilot Uygulaması Bilgilendirme Toplantısı
19 Kasım 2019

Kanserle mücadelede en etkin yollardan biri toplum tabanlı kanser tarama programlarıdır. Tarama programları ile amaçlanan erken evrede tanı konulması sağlanarak bu kanserleri önlemek ve erken evrede teşhis ederek tedavi edilmesini sağlamaktır.

Kanser taramalarının toplum tabanlı olması için en önemli kriter hedef nüfusun en az %70 ne ulaşan bir program yürütülmesidir. Bu nedenle hedef nüfustaki kişilere ulaşabilmek amacıyla Sağlık Bakanlığı Kanser Dairesi Başkanlığı tarafından ilk olarak Osmaniye ilinde “Kanser Taramaları Çağrı Merkezi Pilot Uygulaması” programı başlatılmıştır. Başarılı sonuçlar elde edilmesi üzerine Bursa İlinin de içinde bulunduğu 20 il daha pilot uygulamaya dahil edilmiştir.

İlimizde 2018 yılı Aralık ayında Nilüfer İlçe Sağlık Müdürlüğünde başlayan Kanser Tarama Çağrı Merkezi Pilot Uygulamasında başarılı sonuçlar elde edilmesi üzerine, 2019 Ağustos ayı itibarı ile tüm İle yayılması planlanmıştır. İlimizde yaygınlaştırılacak uygulama ile ilgili olarak İlçe Sağlık Müdürlüklerine bilgilendirme toplantısı yapılmıştır. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Esma KUZHAN, Başkan Yardımcıları Dr. Yunuz ARSLAN, Dr. Yasemin BAŞ ve Fikret MUTİ’nin katılım sağladığı toplantıda, Nilüfer İlçe Sağlık Müdürlüğünde KTÇM Pilot uygulamasının yürütülmesinde Koordinatör olarak görev yapmakta olan Dr. Oya SÖYLEMEZ tarafından bilgilendirme yapılmıştır. 

  • Kanser Taramaları Bilgilendirme Toplantısı 1.jpg
  • Kanser Taramaları Bilgilendirme Toplantısı 2.jpg
  • Kanser Taramaları Bilgilendirme Toplantısı 3.jpg