Gebe Bilgilendirme Sınıfı
19 Kasım 2019

Anne ve bebekler, sağlık hizmetleri açısından risk altında bulunan ve öncelik tanınması gereken iki önemli grubu oluşturmakta olup özellikli hizmet almaları gerekmektedir.

Her kadının üreme sağlığı kapsamında gebelik, doğum, doğum sonu ve yenidoğan bakımı konusunda yeterli eğitim ve bilgi alma hakkı vardır. Anne adayını gebelik döneminde bilgilendirmek bir ‘annelik hakkı’ olarak değerlendirilmelidir. Bu kapsamda; Gebe Bilgilendirme Sınıfı Programı ile; tüm gebelerin, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemlerine ilişkin bilgi sahibi olmalarını ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamak  amaçlanmıştır.

Müdürlüğümüz  Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi tarafından ilimiz de yürütülmekte olan program kapsamında 1 Nolu Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Eğitim Merkezinde   görevli Dr. Sena BEKAR, Ebe Yasemin BELLİKLİ, Hemşire Sibel YILDIZ tarafından 08.08.2019 tarihinde Türk Kızılayı Toplum Merkezinde Suriyeli anne adaylarına; Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler , Doğum Eylemi, Doğum Çeşitleri, Doğum Ağrılarının Yönetimi, Lohusalık Dönemi Sorunları ve Bakımı konularının ele alındığı gebe bilgilendirme eğitimi yapılarak 9 gebe kadına ulaşılmıştır.

  • Gebe Bilgilendirme
  • Gebe Bilgilendirme
  • Gebe Bilgilendirme