overlay

Karacabey İlçesinde Mevsimlik Tarım İşçilerine Yönelik Sağlık Okur Yazarlık Düzeyini Geliştirme Projesi Kapsamında Yapılan Eğitim Faaliyeti

Mevsimlik tarım işçilerinin sağlık okuryazarlık düzeyinin düşük olmasının yanı sıra sağlık  ve sosyal güvence dahil olmak üzere çok boyutlu sorunları ve ihtiyaçları bulunmaktadır. Erken ölüm, sakatlık ve hastalığa yakalanma oranının,  ülke geneline göre daha sık görüldüğü bu grubun; temel sağlık hizmetlerine erişimini sağlamak, sağlık sorunlarını kontrol altına almak ve verilen hizmetleri sürdürülebilir kılmak büyük önem taşımaktadır.

Bu bağlamda; Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından geliştirilen proje kapsamında yapılacak olan eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri sayesinde bahsi geçen işçilerin zorlu hayat şartları içerisinde olası kaza ve sağlık sorunlarına karşı sağlıklarının korunması ve sürdürülmesi amaçlanmaktadır. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı personeli ve Karacabey İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile Karacabey İlçesi Ovaesemen ve Bakırköy Mahallelerinde düzenlenen eğitimlere Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Esma KUZHAN da katılmış olup, çadır kentlerde yaşayanların sorunlarını dinleyip, çözüm yolları oluşturmaya çalışmıştır. Çadır kentte yaşayan işçilerin yoğun ilgi gösterdiği eğitimler esnasında; sabun, deterjan, çocuk bezi gibi hijyen açısından ihtiyacı karşılamaya yönelik ürünlerin yer aldığı hijyen KİT’leri ve Kurban Bayramı öncesi çadırkentlerde yaşayan çocuk yaş grubu için bayramlık dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Ayrıca işçilerin yaşadığı çadırkentler ziyaret edilerek koşulları incelenmiş ve sağlık açısından karşılaşılan sorunlara yönelik çözümler oluşturulmaya çalışılmıştır.

Mustafakemalpaşa, Karacabey ve Yenişehir gibi mevsimlik işçilerin yoğun olarak bulundukları ilçelerde yürütülen proje kapsamındaki eğitim ve faaliyetler, Kasım ayı sonuna kadar devam edecektir.

  • Karacabey MTİ Okur Yazar Eğitim Faaliyeti 1.jpg
  • Karacabey MTİ Okur Yazar Eğitim Faaliyeti 2.jpg
  • Karacabey MTİ Okur Yazar Eğitim Faaliyeti 3.jpg
  • Karacabey MTİ Okur Yazar Eğitim Faaliyeti 4.jpg