Yenişehir İlçe Sağlık Müdürlüğü Emzirme Haftası Etkinlikleri
11 Şubat 2020

Toplumun ve onu oluşturan bireylerin, sağlıklı ve güçlü olarak yaşamasında ekonomik ve sosyal yönden gelişmesinde, refah düzeyinin artmasında, mutlu, huzurlu ve güvence altında varlığını sürdürebilmesinde yeterli ve dengeli beslenme en temel koşullardan biridir. Sağlık sunumunda temel hedeflerimizden biri de anne ve çocuk sağlığını korumaktır. Bebeğin sağlıklı gelişimi açısından ilk altı ay yalnızca anne sütü ile beslenmesi gereklidir ve anne sütü ile beslenme, çocuğun sağlığı ve gelişmesi için de ana koşuldur. İlk 6 ay sadece anne sütü verilmesi, 6. aydan sonra ek besinlere başlamasının yanı sıra emzirmenin 2 yıl ve üzerine kadar devam ettirilmesi ülke politikamızdır.

Bebeklere anne sütü verilmesi ishal, solunum yolu enfeksiyonları, kötü ve yetersiz beslenme, yaşam boyu kronik hastalıkların görülme riskini azaltmaktadır. Emzirmenin; bebeğin ve annenin güven, huzur ve ruhsal gelişimi üzerine olumlu etkisi de düşünüldüğünde bugüne ve geleceğe yatırım olarak görülmelidir. Çünkü Emzirmenin korunması ve desteklenmesi ile beslenme bozukluklarının önlemesi yoluyla çocuklarda morbidite ve mortalite oranlarının düştüğü yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Biz de İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak İlçemizde 1-7 Ekim Emzirme Haftası kapsamında yaptığımız etkinlik ile anne sütüyle ilgili farkındalık çalışmalarına bir zenginlik katmak istedik.

  • Yenişehir İSM Emzirme Haftası Etkinlikleri 1.jpeg
  • Yenişehir İSM Emzirme Haftası Etkinlikleri 2.jpeg
  • Yenişehir İSM Emzirme Haftası Etkinlikleri 3.jpeg
  • Yenişehir İSM Emzirme Haftası Etkinlikleri 4.jpeg
  • Yenişehir İSM Emzirme Haftası Etkinlikleri 5.jpeg
  • Yenişehir İSM Emzirme Haftası Etkinlikleri 6.jpeg
  • Yenişehir İSM Emzirme Haftası Etkinlikleri 7.jpeg