10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü 2019 Ruh Sağlığını Güçlendirme ve İntiharı Önleme
11 Şubat 2020

Sağlık, Dünya Sağlık Örgütünün tanımına göre yalnızca hastalığı olmamak değil; bedensel ve ruhsal yönden tam iyilik halidir. Bu yüzden doğumdan yaşlılığa kadar geçen süre içinde beden sağlığımızı koruduğumuz gibi ruh sağlığımızı da korumamız gerekir.

Dünya Ruh Sağlığı Günü; Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu'nun bir projesi olarak doğmuştur. Ruh sağlığı ve ruh hastalıklarının toplumda farkındalığını ve anlaşılırlığını artırmak amacıyla 1992 yılından bu yana her yıl 10 Ekim'de kutlanmaktadır.

Gençlik yılları bazı ruhsal bozuklukların ortaya çıkması nedeniyle özel öneme sahiptir. Bu dönemde en önemli sorumluluk ailelere düşmekte, ayrıca okul gibi eğitim kurumlarının da gençleri doğru yönlendirmeleri çok önemli olmaktadır. Gençlik döneminde değişim içindeki gençlere, var olan sorunlarıyla başa çıkabilmeleri, kendilerine ve çevrelerine zarar vermeden ilerleyebilmeleri için "anlayış" ve "hoşgörü" içinde yaklaşmanın önemi akılda tutulmalıdır. Ayrıca onların doğru yönlendirilmeleri ve psikososyal yönden aradıkları destekleri nereden bulacakları konusunda bilgilendirilmeleri de çok önemli olmaktadır. Sonuç olarak; gençlik döneminin önemi göz önüne alınarak, gençlerin ruh sağlığını korumak ve güçlendirmek üzere kurumlar arası işbirliğinin kurulması, hizmet ve olanakların sağlanması, işbirliği içerisinde gençlere yönelik programlar oluşturulmasının atılacak en önemli adımlardır.

 İlimizde İl sağlık müdürlüğü bünyesinde hizmet veren sağlıklı hayat merkezlerinde her yaştan bireylerin ve ailelerin psikososyal destek alması hedeflenmektedir. Hâlihazırda Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, İnegöl, Mudanya, Orhangazi, Mustafakemalpaşa ilçelerinde toplam 8 adet sağlıklı hayat merkezleri mevcut olup; aile hekimleri ve diğer kamu kurumları ile işbirliği içerisinde koruyucu ruh sağlık hizmeti sunulmaktadır.