Beslenme Dostu Okul Programı ve Beyaz Bayrak Projesi Sertifika Töreni
11 Şubat 2020

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılında Beslenme Dostu Okul ve  Beyaz Bayrak  Sertifikası almaya hak kazanan okullarımıza sertifikaları törenle teslim edildi.

Çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını korumak, geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitimi almış sağlıklı nesiller yetiştirmek, öğrencilerimizde sağlıklı beslenme davranış bilincini oluşturmak, hijyenik bir ortamda yeterli ve dengeli beslenerek eğitim-öğretimlerini sürdürmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığımız arasında  iki önemli program hazırlanarak protokoller imzalanmıştır.

Bunlardan  biri 2006 yılından itibaren uygulanmakta olan ve okullarımızda hijyenin sağlanması ve öğrencilerimizin ömür boyu devam ettirecekleri temizlik alışkanlıklarını edinmesini sağlamaya yönelik olarak yürütülen “Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü” dür. İkinci önemli protokol ise Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında ülkemiz genelinde 2010 yılında başlatılan “Beslenme Dostu Okul Protokolü”dür.

Bu programlar kapsamında il geneli ve ilçelerimizde başarılı görülen okullarımız için sertifika töreni düzenlendi. Merinos AKKM Osmangazi Salonu'nda düzenlenen törene Bursa Valisi Yakup Canbolat, İl Sağlık Müdürü Özcan Akan, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger'in yanı sıra okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

İlimizde Beslenme Dostu Okul çalışmalarımız 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında 2 okul ile başlamıştır.  Geçen seneye kadar 202 olan Beslenme Dostu Okul sayımız, 2018-2019 Eğitim Öğretim yılındaki çalışmalarımızla toplamda 583’e ulaşmıştır. Aynı şekilde bu yıl itibari ile Beyaz Bayraklı okul sayımız da 503’ten 1143’e yükselmiştir. Beyaz Bayraklı okul oranımız bir önceki yıla göre %34’den %69’a, Beslenme Dostu okul oranımız da %12’den %35’e çıkmıştır. 

  • Beslenme Dostu Okul Töreni 1.jpg
  • Beslenme Dostu Okul Töreni 2.jpg
  • Beslenme Dostu Okul Töreni 3.jpg
  • Beslenme Dostu Okul Töreni 4.jpg
  • Beslenme Dostu Okul Töreni 5.jpg
  • Beslenme Dostu Okul Töreni 6.jpg