Dünya İnme Günü
11 Şubat 2020

Beyin damar hastalıkları dünyada en fazla fonksiyon kaybına neden olan, yaşam kalitesini en fazla etkileyen ve ölüm nedeni olarak da ikinci sırada yer alan hastalık grubudur. Dünyada bir yılda 17 milyon kişi inme geçirmekte ve 6 milyon kişi inme nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Son 3 yılda (2015-2018 yılları) açıklanan TUİK raporlarına göre Türkiye’de beyin damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin sayısı 35 bin- 40 bin arasında değişmekte ve yıllar içinde artış göstermektedir.

Toplumun risk faktörleri konusunda bilgilendirilmesi, özellikle yaşam tarzı değişiklikleri ile inmelerin %70 oranında, diğer değiştirilebilir tıbbi faktörlerin de giderilmesi ile inmelerin %90 oranında önlenebildiği bilinmektedir.

Risk faktörleri ve alınacak tedbirler konusunda toplumda farkındalık yaratmak amacıyla 24.10.2019 günü Dünya İnme Gününde Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Başkanlığı ve Yıldırım İlçe Sağlık Müdürlüğü ile birlikte Yıldırım Sağlıklı Hayat Merkezi toplantı salonunda;  Huzurevi sakinleri, Lokman Hekim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Yıldırım İMKB Lisesi öğrencilerine Sağlık Bilimleri Üniversitesi Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesinde görevli Doç.Dr. Burcu Metin Ökmen tarafından “İnme Sonrası Fizik Tedavi Nasıl Olmalı” ve Uzm. Dr. Aygül Güneş tarafından “İnme Nedir, Nasıl Korunur, Nasıl Müdahale Edilir” konularında eğitim gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca, 28.10.2019 Pazartesi günü Bursa İlker Çelikcan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi işbirliği ile hastane içersinde stant açıldı. Hasta ve yakınlarına; Beyin damar hastalıklarının belirtileri, risk faktörleri ve risk faktörlerini azaltmaya yönelik alınması gereken önlemleri içeren broşürler dağıtılarak bilgilendirme yapıldı. 

  • Dünya İnme Günü 1.jpg
  • Dünya İnme Günü 2.jpg
  • Dünya İnme Günü 3.jpg
  • Dünya İnme Günü 4.jpg
  • Dünya İnme Günü 5.jpg
  • Dünya İnme Günü 6.jpg