overlay

Anne Sütü Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları

Hatalı anne sütü uygulamalarının  önlenmesi, emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesine  yönelik olarak, Bakanlığımızca  1991 yılından beri  UNICEF önerileriyle

" Anne Sütü Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları"  programı   yürütülmektedir.

            İlimizde de  sürdürülmekte  olan "Anne  Sütü Teşviki ve  Bebek Dostu Sağlık  Kuruluşları"programında;  tüm  doğan bebeklerin doğumdan  sonra hemen emzirilmeye başlatılması, ilk 6ay sadece anne sütü verilmesi, 6. aydan sonra ek besinlere başlamasının yanı sıra emzirmenin 2 yıl ve üzerine  kadar devam ettirilmesi ülke politikamızdır. 

           Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi tarafından yürütülen ‘Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı’ çalışmaları kapsamında Aile Sağlığı Merkezleri,İlçe Sağlık Müdürlükleri ve İlçe Devlet Hastanelerinden   katılan sağlık personellerine 18 Aralık 2019 tarihinde 08:30-16:30 saatleri arasında ‘Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitimi’ gerçekleştirilmiştir. Yarım günlük teorik eğitimin sonrasında ‘Bebek Dostu Aile Hekimliği Birimi’ basamakları açıklanmış olup son testin ardından katılımcılar  Bursa Şehir Hastanesi’nde  pratik eğitime katılmışlardır.Teorik ve pratik eğitimin ardından katılımcılara törenle katılım belgeleri verilmiştir.

          İl Sağlık Müdürlüğü (çekirge ana bina) konferans salonunda  yapılan eğitimde ilimiz eğitimcilerinden  Doktor Seda ALASAĞ, Ebe Pınar DERDİYOK, Ebe Gül Özge ÖZDEMİR DAĞDEVİREN, Hemşire Berna UZUNER eğitimci olarak görev almışlardır.


  • Anne Sütü Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları
  • Anne Sütü Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları
  • Anne Sütü Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları
  • Anne Sütü Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları