Bursa'da Sağlıklı Hayat Merkezi'nde Sigarayı Bırakmak Mümkün!
11 Şubat 2020

“Bursa'da Sağlıklı Hayat Merkezi'nde Sigarayı Bırakmak Mümkün!” başlıklı haber, bursadabugun.com adresinde yayımlandı.

Tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı önlenebilir halk sağlığı sorunlarından biridir. Dünyada 1 milyardan fazla kişi, ülkemizde ise 15 milyondan fazla kişi tütün ürünü kullanmaktadır. Küresel bir salgın olan tütün kullanımına bağlı hastalıklar sebebiyle, dünyada her yıl 7 milyondan fazla kişi, ülkemizde de 100 binden fazla insanımız hayatını kaybetmektedir. Bunun da ötesinde dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişi, tütün ürünü kullandığı için değil, tütün ürünü dumanına maruz kaldığı için yaşamını yitirmektedir.

Tütün ve tütün ürünlerini kullanımının her şekli ve dozu zararlıdır. Bağımlılık düzeyi oldukça yüksektir. Deneyen her 4 kişiden 3’ü bağımlı hale gelmektedir. Akciğer kanseri, KOAH gibi birçok ölümcül hastalığın başlıca sebeplerinden biri olmakla beraber Sigara içmek, önlenebilir bir hastalık ve önlenebilen bir ölüm nedenidir.

Tütün ve tütün ürünlerinin bağımlılığı ile ilgili olarak; tütün bağımlılığının gelişim süreci, kurtulmak isteyenlere yönelik ilimizde verilen sigara bırakma polikliniği hizmetleri ile Alo 171 Danışma hattı ve MHRS randevu sistemi hususunda Bursa İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Esma KUZHAN Bursada Bugün'e Nilüfer Sağlıklı Hayat Merkezi’nde açıklamalarda bulundu.

Ayrıca, Nilüfer Sağlıklı Hayat Merkezi'nde görev yapan, Sigara Bırakma Polikliniği Sorumlu Hekimi Dr. Semiha Çakıcı Günaydın tütün bağımlılığı, tedavi yöntemleri, süreçleri ve tütün kullanımının bırakılmasının sağlık üzerindeki olumlu etkileri ile elektronik sigara, elektronik nargile ve ilaç tedavisi hakkında bilimselliği kanıtlanmış en son ve güncel bilgileri aktardı.

  • Bursada bugün 1.png
  • Bursada bugün 2.jpg
  • Bursada bugün 3.png