9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü Kutlandı
12 Şubat 2020

Sigara, hem doğrudan kullanıcısında hem de oluşan çevresel sigara dumanı yoluyla bu dumana maruz kalan kişilerde başta kanser ve solunum yolu hastalıklarına neden olmak üzere, insan ve toplum sağlığını olumsuz etkileyen zararlı bir maddedir. Sigara içerdiği 50 tanesi doğrudan kanserojen olan 7000’in üzerinde kimyasal madde yoluyla vücudun belli başlı organ ve sistemlerinin genetik yapısı ve normal işleyiş mekanizmalarını bozarak başta solunum ve sindirim sistemi kanserleri, kalp-damar hastalıkları, inme-felç sorunları gibi tedavisi zor ve geri dönüşü olmayan sorunlara yol açmaktadır.

Dünya genelinde tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle yılda 6 milyon kişi ölmektedir. Bunların 600.000’i pasif içicilerdir. Ülkemizde her yıl doğrudan kullanıma bağlı olarak yaklaşık 100 bin ve pasif içiciliğe bağlı olarak da 15 bin vatandaşımız hayatını kaybetmektedir. Eğer önlem alınmazsa 2030 yılında sigaraya bağlı hastalık nedeniyle ülkemizde 240.000 ölüm olacağı tahmin edilmektedir

Sigaraya hiç başlamamak veya eğer başlandıysa ve kullanılıyorsa ivedilikle bu bağımlılık yapıcı ve kanserojen maddenin kişinin hayatından çıkarılması hem kendi sağlığı hem toplum sağlığı açısından kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bir bağımlılık türü olan sigaradan kurtulma yönündeki en önemli adım, kişinin sigarayı bırakma konusundaki kararlılığıdır.   Sigara kullanıcılarında bu kararlılığı oluşturmak üzere tütün kullanımının sağlığa olan zararlı etkilerinin anlaşılmasını sağlamak, sigara kullanan vatandaşlarımızın bu alışkanlıktan kurtarılarak toplumda tütün kullanımının azaltılması hedefiyle her sene “9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’’ olarak kutlanmaktadır.

Bu kapsamda Müdürlüğümüz ve Bursa Büyükşehir Kent Konseyi Kadın Meclisi yürüyüş programı düzenledi. Hüdavendigar Kent Parkında gerçekleştirilen yürüyüşe Ak Parti Bursa Milletvekilleri Mustafa ESGİN, Osman MESTAN ve Atilla ÖDÜNÇ, İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Halim Ömer KAŞIKCI, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Esma KUZHAN, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Yasemin BAŞ, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Yunuz ARSLAN, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Halide Serpil ŞAHİN, Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket ORHAN, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Mihrimah KOCABIYIK, sağlık personelleri ve kadın meclisi üyeleri katıldı.  

  • Sigarayı Bırakma Yürüyüşü 1.jpg
  • Sigarayı Bırakma Yürüyüşü 2.jpg
  • Sigarayı Bırakma Yürüyüşü 3.jpg
  • Sigarayı Bırakma Yürüyüşü 4.jpg
  • Sigarayı Bırakma Yürüyüşü 5.jpg
  • Sigarayı Bırakma Yürüyüşü 6.jpg
  • Sigarayı Bırakma Yürüyüşü 8.jpg