overlay

Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Kulübü Projesinin Tanıtım Programı Gerçekleştirildi

Obezite görülme sıklığı gittikçe artan önemli bir halk sağlığı problemidir. Yapılan çalışmalarda, özellikle çocuklar için alarm düzeyine ulaştığı ve bu durumun gelecek nesiller için ciddi sağlık yüküne yol açacağı bildirilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yürütülen ve Türkiye’nin de dâhil olduğu “Türkiye Çocukluk Çağı Şişmanlık (COSI-TUR) 2016” Araştırması’nın sonuçlarına göre çocuklarda fazla kiloluluk ve obezite oranları Türkiye genelinde % 24,5; Bursa’nın da içinde bulunduğu Doğu Marmara bölgesinde ise % 28,6 olarak raporlanmıştır. İlimizde okullarda yaptığımız boy kilo ölçümleri neticesinde bu oranın daha da artmış olduğu görülmektedir.

İl Sağlık Müdürlüğü olarak çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği içerisinde, sağlıklı beslenme ve hareketli hayat konusunda halkın bilgi düzeyini artırmak, düzenli fiziksel aktivite alışkanlığını teşvik etmek amacına yönelik çeşitli çalışmalar yapmaktayız. Bursa İl Sağlık Müdürlüğü ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile kurulan “Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Kulübü” çalışması da bunlardan biridir.

Çocuklara sağlıklı beslenme ve hareketli hayat alışkanlığı kazandırmak, edindikleri bu alışkanlıklar ile yaşamlarının her döneminde yaşam kalitelerini yüksekte tutmalarını sağlamak, öğretmenlerin ve ailelerinin de konu hakkında bilgi ve farkındalığının arttırabilmesinin hedeflendiği kulüp çalışmasında kulüp üyesi çocuklara diyetisyen, psikolog ve fizyoterapistler tarafından interaktif eğitimler düzenlenecektir. Her hafta farklı bir tema ile okullarda kurulacak stantlarda, sağlıklı beslenme ve hareketli hayat konulu etkinlikler yapılarak, kulüp üyesi çocuklarımızın öğrendikleri bilgileri okul arkadaşlarına da aktarması sağlanacaktır. Çalışma okullarda toplamda 6 hafta sürecek olup, çalışmanın ilk haftasında öğretmenlere ve ailelere de eğitimler verilecektir.

Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Kulübü çalışmasının tanıtımı için 12 Şubat 2020 tarihinde Nilüfer Emir-Koop İlkokulunda düzenlenen programa, Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer KAŞIKCI, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Esma KUZHAN ile Sağlık Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri katıldı. Açılış konuşmalarının ve projenin tanıtıldığı sunumunun ardından, Emir-Koop İlkokulu drama öğrencileri tarafından hazırlanan “Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat” konulu tiyatro gösterisi sergilendi. Okulda kurulan standın ziyareti ve proje kapsamında okul bahçelerine dikilmesi planlanan meyve fidanlarının öğrenciler ile birlikte dikiminin de ardından tanıtım programı sona erdi.

Çalışma, 2019 – 2020 Eğitim Öğretim yılında, Nilüfer, Mudanya, Mustafakemalpaşa ve Orhangazi’deki okullarda yürütülecek olup, 2020-2021Eğitim Öğretim yılında ise ilimizdeki tüm ilkokullarda uygulanması planlanmaktadır.

  • Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Kulübü Projesi 1.jpg
  • Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Kulübü Projesi 2.jpg
  • Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Kulübü Projesi 3.png
  • Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Kulübü Projesi 4.jpg
  • Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Kulübü Projesi 5.jpg
  • Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Kulübü Projesi 6.jpg
  • Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Kulübü Projesi 7.jpg
  • Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Kulübü Projesi 8.jpg