Sağlıklı Beslenme ve Fiziksel Aktivite Konulu Grup Çalışması
20 Şubat 2020

Obezite vücut sistemleri ve psikososyal durum üzerinde yarattığı olumsuz etkilerden dolayı pek çok sağlık problemlerine neden olmaktadır. Çeşitli hastalıklarla ilişkisi bilinmekte olup morbidite ve mortaliteyi artırıcı etkisi de ortaya konulmuştur. Beslenme, açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir. Beslenme; sağlığı  korumak geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin ögelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir eylemdir. Özellikle okul çağı ve ergenlik döneminde sağlıklı beslenme bireylerin yaşam kalitesini arttırır.

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Enver ÜNAL koordinatörlüğünde, Sağlıklı Hayat Merkezi çalışanlarından Diyetisyen Şenay AYVA tarafından 13.02.2020 tarihi 14.00-16.00 saatleri arasında “Sağlıklı Beslenme ve Fiziksel Aktivite, Obezite ile Mücadele” konularında İnegöl Hacı Sevim Yıldız Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine eğitim verildi.

Sağlığın geliştirilmesi ve farkındalığın arttırılması amacıyla yapılan grup çalışmasında Sağlıklı Hayat Merkezimizde 30 öğrencinin kilo-boy ve yağ oranları tespit edilip, obezite kilo sınırları belirlendi. Rutin kontroller ile öğrencilerin kilo değişimleri gözlenecek ve motivasyonel destek yardımında da bulunulacaktır. Ayrıca öğrenci velilerine de sağlıklı beslenme ve obezite eğitiminde bulunulması planlanmaktadır.

  • İnegöl İSM Sağlıklı Berslenme Grup Çalışması 1.jpg
  • İnegöl İSM Sağlıklı Berslenme Grup Çalışması 2.jpg
  • İnegöl İSM Sağlıklı Berslenme Grup Çalışması 3.jpg