Kolon Kanseri Farkındalık Etkinlikleri
18 Mart 2020

Kolon kanseri, dünyada ve ülkemizde kadınlar ve erkeklerde en sık görülen kanser türleri arasında üçüncü sırada yer almasına rağmen erken evrede teşhis edilebilmesiyle tedavisinde başarılı sonuçlar almak mümkündür. Genellikle hastalık ilerleyince belirti vermektedir. Bu yüzden kalın bağırsağın taranması, kanseri erken teşhis edebilmek açısından çok önemlidir.

Kalın bağırsak kanser taramaları, 50-70 yaş arasında kadın ve erkeklere, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), İlçe Sağlık Müdürlükleri, Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) gaitada gizli kan kiti ile hızlı, pratik ve güvenilir bir şekilde 2 yılda bir ücretsiz olarak yapılmaktadır. 50-70 yaş arasında kişilere, her 10 yılda bir de kolonoskopi ile tarama önerilmektedir.

Mart Ayı Kolon Kanseri Farkındalık Ayı nedeni ile İlimizde bulunan taksi durakları ziyaret edilerek kanser, kanserden korunma yolları, ücretsiz kanser taramaları konularında bilgiler verildi, kanser farkındalık araç kokuları ve broşürler dağıtıldı.

 Bu etkinlikler kapsamında Müdürlüğümüz Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi tarafından Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcımız Dr. Yunuz ARSLAN, Bursa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan TOPÇU, Konak Mahallesi Muhtarı Hale Çağan’nın katılımlarıyla Beşevler Taksi Durağı ziyaret edilerek çalışanlara bilgi verildi.

  • Kolon Kanseri Farkındalık Etkinlikleri 1.jpg
  • Kolon Kanseri Farkındalık Etkinlikleri 2.jpg
  • Kolon Kanseri Farkındalık Etkinlikleri 3.jpg