overlay

Bebek Ölümleri İl Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olan bebek ölümlerinin önlemesine yönelik Bakanlığımız tarafından konu ile ilgili çeşitli programlar yürütülmektedir. Bu çalışmalar sonucunda Türkiye de bebek ölüm hızları son 10 yılda hızla düşerek 2019 yılında binde 9 oranına inmiştir.

Bebek ölümlerini bu seviyeden daha aşağıya düşürebilmek için bebek ölümlerine neden olduğu bilinen faktörlere yönelik programları sürdürmek ve ölüme neden olan durumları tespit ederek çözümüne yönelik yeni programları hayata geçirmek önem arz etmektedir.

Bu çalışmalar doğrultusunda İlimizde 2019 yılına ait bebek ölümlerinin analizlerini paylaşmak ve yerel düzeyde bebek ölümlerinin önlenmesine yönelik yeni çalışmaları belirlemek amacıyla 03.07.2020 tarihinde Bebek Ölümleri İl Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Esma KUZHAN Başkanlığında gerçekleşen toplantıya Bursa İl Sağlık Müdürlüğü Hizmet Başkanları, Başkan Yardımcıları, ilgili Birim Sorumluları ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri katıldı.

Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birim Tabibi Dr. Seda ALASAĞ'ın 2019 yılı bebek ölümleri ile ilgili sunumundan sonra İl Sağlık Yöneticileri tarafından değerlendirmeler yapılarak, İlimizde bebek ölümlerini önlemeye yönelik alınacak önlemler belirlendi. 

  • Bebek Ölümleri İl Değerlendirme Toplantısı 1.jpg
  • Bebek Ölümleri İl Değerlendirme Toplantısı 2.jpg
  • Bebek Ölümleri İl Değerlendirme Toplantısı 3.jpg
  • Bebek Ölümleri İl Değerlendirme Toplantısı 4.jpg