AFAD Acil Mobil Uygulaması
25 Ocak 2022

İçişleri Bakanlığı tarafından afet anında daha çok vatandaşımıza ulaşmak ve can kayıplarını en aza indirmek için yerli ve milli kaynaklarla AFAD Mobil Uygulaması geliştirilmiştir. Acil çağrı görüşmesinin internet üzerinden yapılabilmesine, konum servisleri ile arayan kişinin bulunduğu noktanın tespit edilmesine olanak sağlayan AFAD Mobil Uygulaması sayesinde GSM hatlarında oluşabilecek yoğunluğun önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Söz konusu uygulama ile tek tuşla acil çağrı yapılabilmekte olup, en yakın toplanma alanına uygulama üzerinden ulaşılabilmektedir. Ayrıca uygulamada, afet farkındalığına yönelik kapsamlı eğitim videoları bulunmaktadır. 

AFAD Mobil Uygulamasının tüm kesimlere ulaşması amacıyla, uygulamaya nasıl kayıt olunacağını ve uygulamanın nasıl kullanılacağını anlatan videoya https://www.afad.gov.tr/afad-acil-uygulamasi---tek-tus-hayata-dokunus-merkezicerik linkinden ulaşabilirsiniz.

Konunun önemi ve uygulamanın yaygınlaştırılmasının insan hayatına etkisine binaen yüklenen uygulamaların istatistiği, il bazında ve AFAD Başkanlıkça takip edileceğinden, başta kurum amirleri olmak üzere mobil uygulamanın istisnasız şekilde bütün personel tarafından akıllı telefonlarına indirilerek aktif olarak kullanılması gerekmektedir.