13 Eylül Dünya Sepsis Günü’nde Sepsis Eğitim Kampanyası Bilgi Notu
05 Aralık 2018

Dünyada her yıl 30 milyondan fazla kişiyi etkileyen, 5.5-8 milyon kişinin ölümüne yol açtığı hesaplanan, görülme sıklığı her yıl %8-13 arasında artış gösteren, hastanelerde gerçekleşen her 2-3 ölümden birisinin nedeni olduğu düşünülen SEPSİS, ülkemizin önemli bir sağlık problemidir.

2017 yılı başında ilgili uluslararası dernekler, yaşayan sepsis kampanyası, Global Sepsis İttifakı ve dünyadaki diğer ilgili kuruluş ve kişilerin katılımı ile sepsis tanımlaması ve tedavisinde değişiklikler yapılmıştır.

26 Mayıs 2017 tarihinde Cenevre’de gerçekleşen Dünya Sağlık Asamblesinde alınan karar ile Sepsis önemli hastalıklar listesine alınmış ve ‘13 Eylül Dünya Sepsis Günü’ olarak resmen kabul edilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü, sepsis ile ilgili bir bütçe ayırarak üyesi olan 194 ülkeye bununla ilgili yapılacakları bildirme kararını da almıştır.

Tüm bu gelişmelerin ışığında, sepsis ile ilgili farkındalık ve eğitim seferberliğinin daha kapsamlı olarak tekrarlanması amacıyla Sağlık Bakanlığı himayesinde Türk Yoğun Bakım Derneği eğitmenlerince, sağlık çalışanlarına yönelik olarak; sepsis farkındalık, tanısı, ilk tedavisi ve ileri tedavileri içeren bir eğitim seferberliği planlanmıştır. Bu eğitimlerin öncelikle yataklı tedavi kurumlarında gerçekleştirilmesi planlanmakta olup, ilki 13 Eylül 2017 ‘Dünya Sepsis Günü’nde’ olmak üzere ve daha sonra tekrarlanarak uygulanacaktır.

13 Eylül 2017 tarihinde ülkemizin değişik şehirlerinde, mümkün olduğunca çok sayıda hastanede yaklaşık 2 saat sürmesi beklenilen paket eğitim, eğitmenler tarafından verilecektir. Bu kapsamda ilimizde de verilecek olan eğitimlerin ilki, 13 Eylül 2017 (Çarşamba) tarihinde saat 08:30’da Bursa Özel Acıbadem Hastanesi Konuralp Başol Konferans Salonu’nda düzenlenecek olup, Dr. Hüseyin H. Gönençer tarafından sunum gerçekleşecektir. İkinci eğitim ise aynı gün içerisinde saat 13:00’da Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi SUAM Hastanesi İç Hastalıkları Konferans Salonu’nda, Prof. Dr. Ferda Kahveci ile Prof. Dr. Nermin Kelebek Girgin’in sunumlarını gerçekleştirirken eş zamanlı olarak ve Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda da Dr. Şeyda Efsun Özgünay ve Dr. Erkan Sayan  “13 Eylül Dünya Sepsip  Günü”  kapsamında sunum yapacaklardır.