Anne Dostu Hastane Programı
23 Mayıs 2022

Ülkemizde yaklaşık her yıl 1,5 milyon gebelik ve 1.3 milyon doğum olmaktadır. Gebe ve lohusaların yüzde 98'i en az bir kez bakım hizmeti almakta ve doğumların yüzde 99'u hastanede gerçekleşmektedir. Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında yenilenen hastanelerde tek kişilik odalarda doğum imkanı sağlanmıştır. Anne sağlığı hizmetlerinde sağlanan niceliksel gelişmeler yanında hizmetlerin niteliğinin de geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Anne, bebek ve aile dostu modelde, mahremiyete dayalı tek kişilik “Doğum Üniteleri”nin oluşturulması esas alınmıştır. T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından bu hedefler doğrultusunda Anne Dostu Hastane Programı geliştirilmiş ve belirli standartları yerine getiren hastanelere Anne Dostu Hastane unvanı verilerek sertifikalandırılmaya başlanmıştır.

Bakanlığımız tarafından 2015 yılında uygulamaya başlanan “Anne Dostu Hastane” programı ile annelerin gebelik, doğum süreci ve lohusalık dönemlerinde hasta hakları, güvenliği ve mahremiyetini de dikkate alarak takipleri ve doğumlarının gerçekleştirileceği ortamları hazırlanması amaçlanmıştır.

İlimizde Anne Dostu Hastane çalışmalarına başlayan Gemlik Devlet Hastanesi personellerine yönelik olarak 16 Mayıs 2022 ve 18 Mayıs 2022 tarihlerinde  “Anne Dostu Hastane Personel Eğitimi” verildi. Eğitimler, İlimiz Anne Dostu Hastane Eğitimci ve Değerlendirmecileri Dr. Gaye CANTEKİN AKPINAR, Dr. Sena BEKAR, Dr. Fatma KENNERMAN, Hemşire Fatma USLU, Hemşire Özlem ALBAYRAK KAY ve Ebe Ayşegül ARSLAN tarafından gerçekleştirildi.

  • Anne Dostu Hastane Programı 1.jpg
  • Anne Dostu Hastane Programı 2.jpg
  • Anne Dostu Hastane Programı 3.jpg