Doğuma Hazırlık Eğitimi
21 Haziran 2022

Bakanlığımızın temel hedeflerinden biri; gebelik dönemi ile doğum sürecinde anne-bebek sağlığı açısından daha kaliteli, verimli, etkin ve güvenli sağlık hizmeti sunulmasıdır. T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan “Gebe Bilgilendirme Sınıfı” Programı kapsamında yayımlanan 2018/23 tarih ve sayılı Genelge ile anne adaylarının ruhsal, fiziksel ve sosyal yönden doğuma ve doğum sonrasına bilinçli bir şekilde hazırlanması ve desteklenmesi için gebe okulu, gebe bilgilendirme sınıfı ve doğuma hazırlık ve danışmanlık merkezlerine yönelik standartların geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Her kadının üreme sağlığı kapsamında gebelik, doğum, doğum sonu ve yenidoğan bakımı konusunda yeterli eğitim ve bilgi alma hakkı vardır. Anne adayını gebelik döneminde bilgilendirmek bir annelik hakkı olarak değerlendirilmelidir.

Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi tarafından yürütülmekte olan program kapsamında, Nilüfer İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde 13-14-15 Haziran 2022 tarihlerinde gebe okulu, gebe bilgilendirme sınıfı ve doğuma hazırlık ve danışmanlık merkezlerinde görevli personellere yönelik ‘Doğuma Hazırlık Eğitimi’ verilmiştir. Eğitim, Doktor Gaye CANTEKİN AKPINAR, Doktor Seda ALASAĞ, Ebe Emine YİĞİT GÜNAY, Hemşire Necla YILDIZ, Psikolog Sibel GÜRSOY ve Fizyoterapist Ahmet GÖKBURU tarafından gerçekleştirildi. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birim Sorumlusu Doktor Gaye CANTEKİN AKPINAR’ın açılış konuşmasını yaptığı eğitim katılım belgelerinin verildiği törenle eğitim tamamlandı. Yapılan dört eğitimde 126 sağlık personeline eğitim verilmiştir.


  • Doğuma Hazırlık Eğitimi 1.jpg
  • Doğuma Hazırlık Eğitimi 2.jpg
  • Doğuma Hazırlık Eğitimi 3.jpg
  • Doğuma Hazırlık Eğitimi 4.jpg
  • Doğuma Hazırlık Eğitimi 5.jpg
  • Doğuma Hazırlık Eğitimi 6.jpg