Aile Hekimlerine Yönelik ‘’Bağımlılıkla Mücadele Eğitimleri” Tamamlandı
13 Kasım 2019

İlimiz için hazırlanan Bursa Uyuşturucu İle Mücadele İl Aksiyon Planı’nda (2016-2018)  sağlık çalışanlarına atıfta bulunularak “Uyuşturucu bağımlılığı tedavisinde görev alan sağlık personeli sayılarının ve bunların bilgi ve bilinç düzeylerinin yeterli seviyeye ulaşmasının sağlanması” stratejik bir hedef olarak belirtilmektedir. Bu amaca istinaden; Müdürlüğümüz Ruh Sağlığı Programları, Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Birimi koordinasyonunda; ilimizdeki tüm aile hekimlerine, Madde bağımlılığı ile mücadelede erken tanı koyabilecek, bağımlılık düzeyi düşük olan bireylere psikososyal müdahale uygulayabilecek ve gerektiğinde uygun yönlendirmeyi yapabilecek düzeyde bilgi ve becerilerinin artırılması, aynı zamanda; ilimizde bulunan destek ve tedavi merkezleriyle ilgili bilgi sahibi olmaları amacıyla Madde Bağımlılığı ile Mücadele Eğitimleri ilk olarak2015 yılında düzenlendi.  2017 yılında ise eğitim almamış veya yeni açılan birimlerde görev yapan aile hekimine yönelik eğitim planlandı.

Bu planlama çerçevesinde 5-7-12-14-19-21 Aralık 2017 tarihlerinde Müdürlüğümüz Nilüfer Sağlıklı Hayat Merkezi’nde eğitimler toplamda 111 aile hekimimizin katılımı ile interaktif şekilde ve uygulamalı video görüntüleri ile bir tam gün olarak gerçekleştirildi. Eğitimlerde, “Bağımlılık Kavramı ve Süreci, Bağımlılık Yapıcı Maddeler ve Komplikasyonları, Önleme ve Biyopsikososyal Yaklaşım, Yasal Düzenlemeler ve Madde Bağımlılığında Kısa Müdahale (SAMBART Programı)” konuları aktarıldı.

Eğitimlerde Müdürlüğümüz bünyesinde görev yapan; Dr. Cihat YAZAR,Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Meriç Arzu UTKU,Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Nilgün DÜNDAR, Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Tuba ENGİNDENİZ,Shu. Elif Nur ÖZCAN,Shu. Tahir GÜNEŞ, Shu. Metin ÇAKIR,  Shu.İlayda DEMİREL, Psk. Meltem ŞİMŞEK,Uzm. Psk. Aslı YEŞİL, Uzm. Psk. Meryem ŞAHİN, Psk. Ummahan YILDIZ, Psk. Özgü SİVRİ, Psk. Esra SOYSAL, Psk. Sibel GÜRSOY, Çgu. Nimet GÜNEŞ ve Çgu. Betül BAĞCI eğitimci olarak yer aldı.

Eğitim sonunda katılımcılara İl Sağlık Müdürümüz Dr. Özcan AKAN imzalı katılım belgeleri verilerek eğitimler sonlandırıldı.

  • Aile Hekimlerine Yönelik Bağımlılıkla Mücadele Eğitimleri tamamlandı
  • Psk. Esra SOYSAL eğitimde madde bağımlılığı ile mücadelede kısa müdahale konusunu aktardı
  • Uzm. Dr. Tuba ENGİNDENİZ aile hekimlerimizi bağımlılık kavramı ve süreci ile ilgili bilgilendirdi
  • Uzm. Dr.Meriç Arzu UTKU aile hekimlerimize bağımlılık yapıcı maddeler konusunda bilgilendirdi
  • Shu. Tahir GÜNEŞ madde bağımlılığı ile mücadelede yasal müdahalelere ilişkin önemli bilgiler verdi