UMKE Temel Eğitimi İçin Personel Alım Başvuruları Yapılacaktır
19 Kasım 2019

Afet ve Acil Durumların gerçekleşme riskinin çok yüksek olduğu ülkemizde; afet yönetiminde, zarar azaltmanın, hazırlık aşamasında yapılan çalışma ve eğitimlerin, afet sonrası kayıpların en aza indirilmesinde önemi çok büyüktür. Afet ve acil durumlarda profesyonel medikal kurtarma hizmetlerini yürütmek amacıyla 81 ilde Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) oluşturulmuştur. Alınan tüm tedbirlere rağmen başta deprem olmak üzere yaşanacak afetlerde etkin medikal kurtarma hizmeti vermek, etkin medikal kurtarma hizmeti verirken afetten etkilenmiş bölgede mümkün olduğunca çok canı kurtarmak ölüm ve sakatlıkları en aza indirmek hedefimizdir.

Bursa UMKE‘nin mevcut personel sayısını artırmak amacıyla 26-30 Mart 2018 tarihleri arasında UMKE Temel Eğitimi yapılması planlanmıştır. UMKE personeli, istekli sağlık personeli arasından; afet ve acil durumlarda aktif çalışabilecek fiziki özelliklere sahip, özel alanlarda eğitim görmüş veya görmeye elverişli (afet deneyimi, dağcılık, spor, haberleşme, yabancı dil, vb.) sağlık personeli arasından seçilir.

UMKE üyesi olmak isteyen sağlık personelinin yazımız ekinde bulunan formu doldurarak şahsen Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi’ne (Yüksek İhtisas Hastanesi Bahçesi içi) veya e-posta yoluyla bursa.umke@saglik.gov.tr adresine 15 Şubat 2018 tarihine kadar başvurması gerekmektedir. Başvuruda bulunan personel ile 19 Şubat 2018 tarihinde saat 13:00‘da Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi Toplantı Salonu’nda ön görüşme yapılacaktır. 

UMKE Üyelik Başvuru Formu