Acil Obstetrik Bakım (AOB) Programı Çalışmaları Devam Ediyor
13 Kasım 2019

Anne ve yenidoğan ölümlerini önlemeye yönelik “Türkiye Üreme Sağlığı Programı” kapsamında yürütülen Acil Obstetrik Bakım (AOB) Programı çalışmaları, ilimizde de sürdürülmektedir.

Bu program çalışmaları kapsamında Bursa, Eskişehir, Kütahya, Bilecik ve Yalova illerinin kamu ve özel hastanelerinin doğumhane, doğum servislerinde ve gebe bilgilendirme sınıflarında görevli ebe/hemşirelerinin AOB Eğitimleri yapılmaktadır.

Müdürlüğümüz Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi tarafından 18-19 Ocak 2018’de Almira  Hotelde yirmiüçüncüsü düzenlenen eğitimimize Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emin ÜSTÜNYURT, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Muzaffer TEMUR, Çekirge Devlet Hastanesi’nde görevli Enfeksiyon Uzmanı Dr. Nermin ÖZTÜRK ve Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Mehtap KALKAN, Dörtçelik Çocuk Hastanesi’nde görevli Enfeksiyon Uzmanı Dr. YaseminCOŞKUN,  Nilüfer İlçe Sağlık Müdürlüğünde Görevli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Mitat BURSALI, 2 Nolu AÇSAP Merkezi’nde görevli Dr. Nezahat YAMAN ve Hem. Berna UZUNER eğitimci olarak görev aldılar. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr.Esma KUZHAN ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı  Dr.Yunuz ARSLAN’ın açılış konuşmasını yaptığı eğitim programı 2 gün sürdü.

48 ebe/hemşirenin katıldığı eğitim, Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birim Sorumlusu Dr. Gaye CANTEKİN AKPINAR’ın yaptığı kapanış konuşmasının ardından  eğitim belgelerinin verildiği  törenle tamamlandı.

 • Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Esma KUZHAN’ın yaptığı açılış konuşması
 • Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr.Yunuz ARSLAN’ın açılış konuşması
 • Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr Mitat BURSALI Gebelikte Hipertansif Bozuklukları anlattı
 • Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç.Dr.Emin ÜSTÜNYURT Gebelikte ve doğum sonrası kanama ve yönetimini anlattı
 • Dr.Nezahat YAMAN Obstetride iletişimin önemi anlattı
 • Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birim Sorumlusu Dr.Gaye CANTEKİN AKPINARIN'ın yaptığı kapanış konuşması
 • Eğitim sonunda tüm katılımcılar eğitim belgelerini aldı