Çevre Sağlığı Birimi Tarafından ‘’Temiz Havuz Sertifika Töreni’’ Düzenlendi
13 Kasım 2019

Son yıllarda sayıları hızla artan ve hayatımızın her alanında yer alan yüzme havuzlarının denetim ve kontrolünün de titiz bir şekilde yapılması çok önemlidir. Çünkü bakımı, temizliği ve dezenfeksiyonu zamanında  ve doğru bir şekilde yapılmayan yüzme havuzları; insan sağlığını ciddi anlamda tehdit etmektedir.

Yüzme Havuzlarının Tabii Olacağı Sağlık Esasları ve Şartları Hakkında Yönetmelik gereği; bir takvim yılı sonunda yapılan denetimlerde havuz ve havuz suyu kalitesinin uygun olması halinde işletmeler, Müdürlüğümüz tarafından ‘’Temiz Havuz Sertifikası’’ ile ödüllendirilmektedir.

Bu kapsamda ilimizde bulunan ticari havuzlardan 2017 yılında bu sertifikayı almaya hak kazanan havuzlar için 26 Şubat 2018 günü ‘’Temiz Havuz Sertifika” töreni düzenlendi. Açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan AKAN; Sağlık Müdürlüğü olarak öncelikli amacımızın halkın sağlığını korumak olduğunu, bu kapsamda her yaşta insanın faydalandığı yüzme havuzlarının da denetim ve eğitim çalışmalarının çok önemli olduğunu belirtti. 2017 yılında ilimizde faaliyet gösteren ticari havuz işletmelerinden 818 havuz suyu numunesi alınıp, 756 denetim yapıldığını, 62 havuzun sertifika almaya hak kazandığını, 2017 yılı sonunda sertifika almayı hak eden havuz sayısının artmasını temenni ettiklerini söyledi.

Çevre Sağlığı Birim Sorumlusu Erdinç ŞENOVA’nın, 2017 yılında ilçelerin havuz denetimleri ve analiz sonuçlarını anlattığı sunumunun ardından tören, havuz işletmecilerine sertifika dağıtımıyla sona erdi.

  • İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan AKAN, ‘’Temiz Havuz Sertifikası’’ dağıtımında
  • kapsamda ilimizde bulunan ticari havuzlardan 2017 yılında bu sertifikayı almaya hak kazanan havuzlar için 26 Şubat 2018 günü ‘’Temiz Havuz Sertifika” töreni düzenlendi.
  • bir takvim yılı sonunda yapılan denetimlerde havuz ve havuz suyu kalitesinin uygun olması halinde işletmeler, Müdürlüğümüz tarafından ‘’Temiz Havuz Sertifikası’’ ile ödüllendirildi.