Türkiye Ağız ve Diş Sağlığı Profil Araştırması (TADSAP) Projesine İnegöl’de Start Verdik
13 Kasım 2019

Ağız ve diş sağlığı genel sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır ve insanların yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Yüksek sıklığa sahip olmaları ve tedavilerinin yüksek maliyetli olması nedeniyle önemli bir sağlık sorunu olan ağız ve diş hastalıklarının etkin biçimde kontrolü ancak doğru politikalarla gerçekleştirilir. Bu politikaların oluşturulabilmesi için, problemin ortaya konulduğu çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu amaçla Türkiye Ağız ve Diş Sağlığı Profil Araştırması (TADSAP) Projesi yapılması Bakanlığımızca planlanmış ve 73 ilde uygulamaya sokulmuştur. Türkiye Ağız ve Diş Sağlığı Profil Araştırması (TADSAP) sonucunda ülkemiz ağız ve diş sağlığı bilgilerinin güncellenmesi mümkün olacak, uluslararası alanda ağız diş sağlığı durumumuz hakkında kıyaslamalar yapılabilecektir.

Bakanlığımız tarafından İlimiz de bu araştırmanın yapılacağı kentler arasına alındı, 8 ilçemizde 17 mahallede 3.418 hane ziyareti yapılması planlandı. İznik İlçesinde Elbeyli Mahallesi , Orhangazi ilçesinde Muradiye Mahallesi, Mudanya İlçesinde Güzelyalı Mahallesi, Mustafakemalpaşa İlçesinde Barış Mahallesi, İnegöl İlçesinde Burhaniye ve Yeniceköy Mahallesi, Nilüfer İlçesinde Fethiye ve Görükle Mahallesi, Yıldırım İlçesinde Güllük, Şirinevler, Hacıseyfettin ve Namazgah Mahallesi, Osmangazi İlçesinde Başaran, Hamitler, Namıkkemal, Yunuseli ve Yenikent Mahallesi sakinlerine proje kapsamında evde ağız diş sağlığı taraması hizmetini ulaştıracağız. Söz konusu hane ziyaretlerinde diş hekimi ve sağlık personellerimiz tarafından 5, 12, 15, 35-44 ve 65-74 yaşlarında olan tüm bireylerin ağız diş sağlığı taraması ücretsiz yapılacak, tedavi gereksinimi duyulan kişilerin doğru merkezlere yönlendirilmesi sağlanacak ve ulaşılan hanelerdeki tüm bireylerde ağız diş sağlığına yönelik farkındalık oluşturulacaktır.

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından planlamaları yapılan proje İlimiz İnegöl İlçesinde 26.03.2018 tarihi itibari ile başlandı, üç ay süre içerisinde 8 ilçede tamamlanmış olacaktır.

  • Proje kapsamında evde ağız diş sağlığı taraması hizmetini ulaştırILACAK
  • Söz konusu hane ziyaretlerinde diş hekimi ve sağlık personellerimiz tarafından 5, 12, 15, 35-44 ve 65-74 yaşlarında olan tüm bireylerin ağız diş sağlığı taraması ücretsiz yapılacak.
  • Bakanlığımız tarafından İlimiz de bu araştırmanın yapılacağı kentler arasına alındı, 8 ilçemizde 17 mahallede 3.418 hane ziyareti yapılması planlandı.