Neonatal Resusitasyon Programı (NRP) Uygulayıcı Eğitimi Yapıldı
13 Kasım 2019

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülen programlardan birisi olan Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP), 1998 yılından bu yana Ülke genelinde doğumda bebeğe eli değen tüm sağlık çalışanlarını hedef alan ve başarıyla yürütülen bir hizmet içi eğitim programıdır.

Bu program kapsamında İl Sağlık Müdürlüğümüz Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Birimi koordinasyonunda 3-4-5 Nisan 2018 tarihlerinde NRP Uygulayıcı Eğitimi Almira Otel’de gerçekleştirildi. NRP Uygulayıcı Eğitimine 18 Hekim ile 32 ebe/hemşire/ATT/Anestezi teknisyeni/paramedik katıldı.

Kurs sorumluluğunu Dr. Bülend ÖZBİLGİN’in yürüttüğü eğitimde, ilimiz NRP eğitimcilerinden S.B.Ü. Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Neonataloji Uzmanı Doç. Dr. Nevzat ÇİZMECİ, Neonataloji Uzmanı Dr. İpek GÜNEYVARAL, Neonataloji Uzmanı Dr. Pelin DOĞAN, Özel Doruk Yıldırım Hastanesi’nde görevli Neonataloji UzmanıDr.Birgül MUTLU, Özel VM Medikalpark Bursa Hastanesi’nde görevli Neonataloji UzmanıDr. Eren Kale ÇEKİNMEZ, Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde görevli Hem. Melek ÖKSÜZ, Nilüferİlçe Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Hem. Sedef ALTUNSOY  görev aldı. Yazılı ve uygulama sınavlarında başarılı olan katılımcılara Başkanlığımız Ç.E.K.Ü.S Birim Sorumlusu Dr. Gaye CANTEKİN AKPINAR’ın katıldığı kapanış töreni ile sertifikaları dağıtıldı.

  • Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Yunuz ARSLAN, uygulasyıcı eğitimin açılış konuşmasında yenidoğan canlandırmasının önemini vurguladı.
  • Yenidoğan Uzmanı Dr. İpek VARAL, alternastif sonulum yolları dersinin sonunda katılımcıların sorularını yanıtladı
  • Yenidoğan Uzmanı Dr. Birgül MUTLU, canlandırmanın başlangıç basamaklarını anlattı
  • Tüm katılımcılar maketlerle pratik yapma fırsatı buldu.
  • Dr. Gaye Cantekin Akpınar katılımcılara sertifikalarını takdim etti
  • Dr. Bülend Özbilgin  katılımcılara sertifikalarını takdim etti
  • NRP Uygulayıcı Eğitiminin sonunda katılımcılarımız Doç. Dr. Nevzat Çizmeci ve diğer eğitimcilerimiz eşliğinde teorik ve pratik sınav oldular.
  • Eğitim sonunda tüm katılımcılar sertifikalarını aldılar.