Anne Ölümleri Tespit ve Önleme Komisyonu
13 Kasım 2019

Bakanlığımızca İlimizde yürütülen “Ulusal Anne Ölümleri Çalışması” kapsamında meydana gelen anne ölümlerinin (gebelik, doğum ve doğum sonrası 42. güne kadar)  ve altta yatan faktörlerin belirlenmesi ve il bazında alınacak tedbirleri belirlemek amacıyla “Anne Ölümleri Tespit ve Önleme Komisyonu” görev almaktadır.

Anne Ölümleri 2002/99 sayılı genelge doğrultusunda; ilimizde 2017 yılında ölen annelerin Tespit ve Önleme Komisyon toplantısı 13.04.2018 tarihinde Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Vekili Dr. Hüseyin KAPLAN Başkanlığında; Hizmet Başkanları, Başkan yardımcıları ve Birim Sorumlularının katılımıyla gerçekleşti.

2017 yılında ilimizde bir anne ölümü olmuştur ve oranımız yüz binde 2.32’dir. Amacımız ilimizde hiç anne ölümü olmamasıdır.

Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birim Sorumlumuz Dr. Gaye CANTEKİN AKPINAR’ın 2017 yılında ölen anneler ile ilgili yaptığı bilgilendirme sonrası “İl Tespit ve Önleme Birimi” üyeleri Bursa İlinde meydana gelen anne ölümlerini görüştü ve ilimizde anne ölümü gerçekleşmemesi için alınması gereken önlemleri saptadı.

  • Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Vekili Dr.Hüseyin KAPLAN Başkanlığında Anne Ölümleri Tespit ve Önleme Komisyon toplantısı
  • Dr.Gaye CANTEKİN AKPINAR ‘ın 2017 Yılı ölen anne ölümleri değerlendirme sunumu
  • Anne Ölümlerinin olmaması için yapılacak olan çalışmalara karar verildi.