overlay

Yıldırım Göçmen Sağlığı Merkezi Eğitim Etkinlikleri

Ülkemizde geçici koruma altına alınan Suriyelilere yönelik kaliteli ve etkin birinci basamak sağlık hizmetlerinin sunulabilmesi, hizmetlere erişimin arttırılması, dil ve kültür  bariyerinin giderilmesi amacıyla göçmenlerin yoğun olarak yaşadıkları bölgelerde Göçmen Sağlığı Merkezleri kurulması Sağlık Bakanlığı tarafından planlanmıştır. 

Bu kapsamda ilimizde hizmet veren Yıldırım İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Göçmen Sağlığı Merkezi’nde; birinci basamak tanı tedavi hizmetleri, bağışıklama hizmetleri, gebe, bebek, çocuk, lohusa izlemlerinin yanı sıra özellikle kadınlara yönelik sağlık eğitimleri verilmektedir.

Aynı hizmet binasında Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, Sığınmacılar ve Göçmenler Dayanışma Derneği ve Sağlık Müdürlüğü arasında imzalanan protokol doğrultusunda Kadın Danışma Merkezi defaaliyetler göstermektedir. Kadın Danışma Merkezinde; psikolog, sosyal  çalışmacı, sağlık aracısı, sağlık eğitmeni, tercüman ve destek personelleri görev yapmaktadır.

Göçmen Sağlığı Merkezi’nde İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ferhat EKİNCİ ve Birim Sorumlusu Uzm. Dr. H.B.Kaan KİLİMCİ kordinatörlüğünde Psikolog Tümay RAY, Sağlık Eğitmeni Tuğba HENDEK ve Sosyal Hizmetler Uzmanı Kübra TÜKENMEZ tarafından ‘Üreme Sağlığı ve Güvenli Annelik’, ‘Bağışıklama’, ‘Yenidoğan Tarama Programları’, ‘Hijyen Eğitimi’, ‘Stres ve Stresle Baş Etme Yolları, ‘Depresyon’, ‘Erken Yaş Evlilikleri’, Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet’ konu başlıklı eğitimler verilmesinin yanı sıra sosyalleşmek ve arkadaşlık ilişkilerini geliştirmek adına ‘Tanışma Etkinliği-Odak Grup Çalışmaları’ yapılmaktadır.

Her gün 15-20 kişilik gruplara verilen eğitim faaliyetlerinde şuana kadar 1027 katılımcıya ulaşılmış olup eğitimler aralıksız devam etmektedir.

  • Yapılan eğitimlerde, ‘Üreme Sağlığı ve Güvenli Annelik’, ‘Bağışıklama’, ‘Yenidoğan Tarama Programları’, ‘Hijyen Eğitimi’, ‘Stres ve Stresle Baş Etme Yolları, ‘Depresyon’, ‘Erken Yaş Evlilikleri’, Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet’ konuları işlenmektedir.
  • Eğitimler, Uzm. Dr. H.B.Kaan KİLİMCİ kordinatörlüğünde Psikolog Tümay RAY, Sağlık Eğitmeni Tuğba HENDEK ve Sosyal Hizmetler Uzmanı Kübra TÜKENMEZ tarafından verilmektedir.
  • Eğitimler, Uzm. Dr. H.B.Kaan KİLİMCİ kordinatörlüğünde Psikolog Tümay RAY, Sağlık Eğitmeni Tuğba HENDEK ve Sosyal Hizmetler Uzmanı Kübra TÜKENMEZ tarafından verilmektedir.
  • Her gün 15-20 kişilik gruplara verilen eğitim faaliyetlerinde şuana kadar 1027 katılımcıya ulaşılmış olup eğitimler aralıksız devam etmektedir