Neonatal Resusitasyon Programı (NRP) Uygulayıcı Eğitimi Yapıldı
13 Kasım 2019

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülen programlardan birisi olan Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP), 1998 yılından bu yana Ülke genelinde doğumda bebeğe eli değen tüm sağlık çalışanlarını hedef alan ve başarıyla yürütülen bir hizmet içi eğitim programıdır.

Bu program kapsamında İl Sağlık Müdürlüğümüz Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Birimi koordinasyonunda 8-9-10 Mayıs 2018 tarihlerinde NRP Uygulayıcı Eğitimi Almira Otel’de gerçekleştirildi. NRP Uygulayıcı Eğitimine 16 Hekim ile 33 ebe/hemşire/ATT/Anestezi teknisyeni/paramedik katıldı.

Kurs sorumluluğunu Dr. Bülend ÖZBİLGİN’in yürüttüğü eğitimde, ilimiz NRP eğitimcilerinden S.B.Ü. Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli, Neonataloji Uzmanı Dr. İpek GÜNEY VARAL, Neonataloji Uzmanı Dr. Pelin DOĞAN, Özel Doruk Yıldırım Hastanesi’nde görevli Neonataloji Uzmanı Dr. Birgül MUTLU, Özel VM Medikalpark Bursa Hastanesi’nde görevli Neonataloji Uzmanı Dr. Eren KALEÇEKİNMEZ, Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde görevli Hem. Melek ÖKSÜZ, Nilüferİlçe Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Hem. Sedef ALTUNSOY  görev aldı. Yazılı ve uygulama sınavlarında başarılı olan katılımcılara Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Yunuz ARSLAN ile Ç.E.K.Ü.S Hizmetleri Birim Sorumlusu Dr. Gaye CANTEKİN AKPINAR’ın katıldığı kapanış töreni ile sertifikaları dağıtıldı.

  • Dr. Özcan AKAN NRP uygulayıcı eğitiminin açılış konuşmasında, yenidoğan canlandırmasının önemini vurguladı
  • Yenidoğan Uzmanı Dr. Pelin DOĞAN pozitif basınçlı ventilasyon anlattı
  • Yenidoğan Uzmanı Dr. İpek VARAL alternatif solunum yolları dersinin sonunda katılımcıların sorularını yanıtladı
  • Yenidoğan Uzmanı Dr.Birgül MUTLU ve katılımcılar tarafından Alternatif solunum yolları dersinde; yenidoğana laringeal maske uygulaması yapıldı.
  • Dr. Yunus ARSLAN katılımcılara Sertifika Belgerini verdi.
  • Dr. Gaye CANTEKİN AKPINAR katılımcıların Sertifika Belgelerini verdi.
  • Dr. Bülend ÖZBİLGİN kurs sonu değerlendirme sunumunu yaptı.
  • Eğitimin sonunda tüm katılımcılar sertifikalarını aldılar