Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitimi Verildi
13 Kasım 2019

1991 yılından bugüne Sağlık Bakanlığı ve UNICEF işbirliğinde temel amacı emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesi olan “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı”    sürdürülmektedir. Bu program çerçevesinde tüm Türkiye’de gebelik döneminden başlanarak annelere “ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonra uygun besinlerle beraber emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar devam ettirilmesi”  öğütlenmektedir.

İlimizde Müdürlüğümüz Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Şubesi tarafından yürütülen “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” çalışmaları kapsamında Sağlıklı Hayat Merkezleri sağlık çalışanına 17 Mayıs 2018 ve 24 Mayıs 2018 tarihlerinde "Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı’’ eğitimi verildi.

Bursa Sağlık Müdürlüğü eğitim salonunda yapılan, Halk Sağlığı Hizmetleri  Başkanı Dr. Esma KUZHAN’nın açılış konuşmasını yaptığı eğitimlerde, ilimiz eğitimcilerinden Ç.E.K.Ü.S.H. Biriminde görevli  Dr. Seda ALASAĞ,  Hem. Necla YILDIZ, Hem. Edibe AŞIK, Ebe Pınar DERDİYOK, Ebe Pınar SARIKAN eğitimci olarak görev aldılar.  

  • Dr. Esma KUZHAN Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitiminin anne ve bebek sağlığının korunması ve anne-bebek ölümlerinin önlenmesi adına  önemini vurguladı.
  • Dr. Gaye AKPINAR Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı kapsamında Sağlıklı Hayat Merkezlerinin Bebek Dostu çalışmaları hakkında bilgi verdi.
  • Dr. Seda ALASAĞ Türkiye'de Emzirmenin Durumu,  Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı hakkında bilgilendirme yaptı.
  • Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitimi
  • 17 Mayıs 2018'de İlimiz Sağlıklı Hayat Merkezleri   Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitimi aldılar.
  • 24 Mayıs 2018 'de İlimiz Sağlıklı Yaşam Merkezleri Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitimi aldılar
  • Uygulama Eğitimlerini Çekirge Devlet Hastanesi ek binasında tamamlayarak Katılım Belgelerini aldılar.