3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası
13 Kasım 2019

Ülkemizde her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında Halk Sağlığı Haftası kutlanmaktadır. Bu haftanın amacı halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmaktır.

Halk sağlığı, bireyi sağlıklı ve üretken bir şekilde tutarak toplumsal gelişmeyi sağlamayı hedefler. Bu hedefe ulaşmak amacıyla bireylerin sağlıklarını korumak ve geliştirmek için gereken tüm sağlık hizmetlerini sunmak esastır. Koruyucu hekimlik çalışmalarını yaygınlaştırmak, eğitimler düzenleyip toplum bilincini artırarak hastalıkları meydana gelmeden önlemek ve hayat standardını yükseltmek halk sağlığı çalışmalarının temel amaçlarındandır.

Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı ilimizin en ücra köşelerine kadar vatandaşlarımıza sağlık hizmetini ulaştırmaktadır. İlçe Sağlık Müdürlüklerimiz ve Aile sağlığı merkezlerinde çalışan sağlık personelinin yanı sıra çok farklı unvan ve meslek sınıfından profesyonel,  ekip ruhu içerisinde hizmet vermektedir.

Yaşamın ilk anlarından itibaren her vatandaş aile hekiminden hizmet almaya başlamaktadır. 223 aile sağlığı merkezinde hizmet veren 900 aile hekimi, daha bebeklik ve çocukluk çağında aşılama faaliyetleri ile başlayan koruyucu sağlık hizmetlerini bir ömür boyu sürdürmektedir. Aile hekimliği uygulaması ile her birey sağlıkları ile ilgili her türlü konuda danışmanlık hizmeti alabilecekleri bir hekime kavuşmuştur. Her ay yaklaşık 300 bin kişi aile hekimleri ile bir araya gelmektedir.

Kadın ve çocuk sağlığı Başkanlığımızın öncelikleri arasındadır. Özelikle doğurganlık çağındaki kadınlar ve gebelikten itibaren bebek ve çocuklarımıza yönelik sağlık hizmetleri itina ile sürdürülmekte ve yakından izlenmektedir.

On üç ayrı hastalık yapıcı etkene karşı sürdürülen ve dünyanın en kapsamlı aşılama programlarından birisi olan ulusal aşı programı dünyanın en yüksek bağışıklama oranı ile geleceğin güvencesi çocuklarımıza uygulanmaktadır. Bulaşıcı hastalıklarla mücadelede hedef; hastalıkların ortaya çıkışını engellemektir. Başkanlığımız, 7 gün 24 saat boyunca bulaşıcı hastalıklara yönelik izleme yapmakta, herhangi bir salgın tehlikesi durumunda süratle harekete geçerek salgın kontrol çalışmalarına başlamaktadır.

Tercih ettiğimiz yaşam tarzı sağlığımızı şekillendirir. Birçok hastalıktan korunmak için sağlıklı beslenmek, hareketli bir yaşam tarzı benimsemek, sigara ve alkolden uzak durmak gereklidir. Ulusal programlarımız doğrultusunda sağlığımızı tehdit eden risk faktörlerine karşı vatandaşlarımızla birlikte mücadele edilmektedir. ALO 171 sigara bırakma hattı 7 gün 24 saat esası ile danışmanlık hizmeti vermekte ve dileyen vatandaşı il geneline yayılmış sigara bırakma polikliniklerine yönlendirmektedir. ALO 191 hattı ile de uyuşturucuyla mücadeleye destek verilmektedir.

Dünyadaki gelişmiş ülkelerle aynı şekilde üç kanser türü (meme, rahim ağzı, kalın bağırsak) için erken teşhise yönelik taramalarımız yapılmakta ve kanserden korunmaya yönelik eğitimler aralıksız sürdürülmektedir.

Verdiğimiz Birinci basamak sağlık hizmetlerinde organ bağışı ve akılcı ilaç kullanımı şüphesiz ki büyük öneme sahip. İlimiz doğal su kaynaklarından tüketime sunulan doğal su markaları ile çalışmaya devam ediyor, bir firma ile akılcı ilaç kullanımı hususunda farkındalık yaratmak üzere yaptığımız protokolle 81 milyon su şişesine uyarıcı etiketler koyduk.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı olarak Halk Sağlığı Haftası kapsamında sayılan hizmetleri oluşturduğumuz Halk Sağlığı Sokağında vatandaşımıza bir kez daha tanıttık. İl sağlık Müdürlüğü tüm sağlık çalışanıyla 7 gün 24 saat yanı başınızda: GÜVENDESİNİZ…

 • 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası
 • 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası
 • 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası
 • 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası
 • 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası
 • 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası
 • 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası
 • 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası
 • 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası
 • 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası
 • 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası