overlay

Line TV’de 1-7 Ekim Emzirme Haftası Konuşuldu

‘‘ALTIN BEBEK DOSTU İL’’  unvanı bulunan ilimizde "Anne Sütü Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları"  programı kapsamında, Müdürlüğümüz Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Birimi koordinasyonu ile her yıl ‘‘1-7 Ekim Emzirme Haftası”nda çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu yıl, 1-7 Ekim Emzirme Haftası kapsamında 6 Ekim 2017’de Line TV’de yayınlanan Reçete Programı’na ilimiz Bebek Dostu Ulusal değerlendirmecisi ve eğitimcisi Dr.Fatma KENNERMAN katıldı; Müdürlüğümüzün 1-7 Ekim Emzirme Haftası etkinliklerini anlattıktan sonra Selda AKKUŞ’un anne sütü hakkındaki sorularını yanıtladı.

Dr.Fatma KENNERMAN’a soruldu: Emzirme anne ve bebek açısından neden önemlidir?

Dr.Fatma KENNERMAN: ‘‘Doğumdan hemen sonraki yakın temas anne ile bebek arasında yakın ve sevgi dolu bir ilişki kurmayı kolaylaştırır. Anne ve bebek bağlanması (Bonding) üzerine olumlu etkisi vardır. Anneyi aşırı kan kaybından ve anemiden korur, uterusun (rahimin) eski haline dönmesine yardımcı olur. Postpartum (doğum sonu) depresyon daha az görülür. Ayrıca emzirme hormonları, anneyi gevşetir ve annenin daha çabuk uykuya dalmasını sağlar. Emziren anneler doğum sonrası eski kilolarına daha çabuk döner, toplam emzirme süresi arttıkça meme kanserine yakalanma riskleri de azalmaktadır.’’ Dedi.

Dr.Fatma KENNERMAN’ a soruldu: Anne sütünün faydaları nelerdir?

Dr.Fatma KENNERMAN: ‘‘Anne sütü, her zaman hazırdır, ısı derecesi uygundur ve bebeğin beslenmesi açısından besin öğesi bileşimi idealdir. Hastalıklardan koruyucu etmenler içerir, bebeğin ilk aşısıdır. Sindirime yardımcı aktif enzimler,  hormonlar ve büyüme faktörlerini içerir; allerjiye karşı koruyucudur; bebeği rahatlatır, gevşetir, ağrıyı azaltır (analjezik etki) ve daha çabuk uykuya dalmasını sağlar. İlk 6 ayda anne sütü almanın özellikle ilk 2 yıllık süreçte orta kulak iltihaplarında azalma sağladığı gösterilmiştir.Bebeklerde çene ve dişlerde kapanma bozuklukları daha az görülür ve diş çürüklerinden korur. İleriki yaşlarda ve erişkin çağda aşırı kilolu (obez) olma ve Tip2 diyabet olma riskleri daha düşüktür.’’

Dr.Fatma KENNERMAN’ a soruldu: İlk 6 ay sadece anne sütü vermek bebeğin tüm ihtiyacını karşılar mı? İlk Süt/kolostrum neden önemlidir?

Dr.Fatma KENNERMAN: ‘‘Anne sütü, İlk 6 ayda bebeğin ihtiyacının %100’ ünü, 6-12 ay arasında %50’ sini, 12.aydan itibaren de  %30’ unu karşılar. Kolostrumun, içermiş olduğu besin ögelerinden çok enfeksiyonlardan, sarılıktan koruyucu, bağışıklığını arttırıcı özelliği ve bebeğin sindirim fonksiyonlarının düzenlenmesi üzerine yararlı etkileri vardır. Kolostrum aynı zamanda büyüme faktörlerini de içerir; sadece ilk 5 gün üretilen süttür ve çok değerlidir.’’ dedi ve anne sütü hakkında daha birçok soruyu yanıtlayarak değerli bilgiler verdi.

ANNE SÜTÜ BİR HAZİNEDİR.