Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı Eğitimleri
13 Kasım 2019

Uyuşturucuya karşı etkin mücadele için tüm kamu kurumlarında, sivil toplum kuruluşlarında ve medya unsurlarınca ortak bir iletişim stratejisinin takip edilmesi önem arz etmektedir. Bu kapsamda bağımlılıkla mücadelede önemli yer alan medya tarafından ortak bir dil oluşturulması, iletişim süreçlerini doğru yönlendirmesi, mücadelede önemli bir mecra olan sosyal medyayı etkin kullanmaları ve riskli gruplar üzerinde medyada yer alan haberlerin etkileri hakkında bilgi sahibi olmaları uyuşturucu mücadelesinde güç katacaktır.

Bu amaç doğrultusunda İlimizde de Uyuşturucu ile mücadele sürecinde takip edecekleri iletişim stratejisi ve kullanacakları dille  etkin bir rol oynayabilecekleri değerlendirilen önde gelen medya gruplarına yönelik  Basın Yayın ve Enformasyon Bursa İl Müdürlüğü koordinatörlüğü, Bursa İl Sağlık Müdürlüğü (Uyuşturucu İle Mücadele il Kurulu Sekretaryası) paydaşlığında “Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı Eğitimleri” başlatılmıştır.

İlk eğitimler 06.10.2017 tarihinde Sönmez Medya Grup yönetici ve çalışanlarına (editör, köşe yazarı, muhabir vb.) ve 12.10.2017 tarihinde de Olay Medya Grup çalışanlarına  yönelik yapılmıştır.  Basın Yayın Ve Enformasyon Bursa İl Müdürü Ali Fuad GÖLBAŞI ve Bursa İl Sağlık Müdürlüğü Koordinasyon sorumlusu Dr. İrfan OĞUZ’un da katılım  sağladığı eğitimlerde Müdürlüğümüz Ruh Sağlığı Programları, Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Birim sorumlusu Dr. Cihat YAZAR tarafından katılımcılara ‘’Madde bağımlılığı, ilimizdeki tedavi ve danışma merkezleri ile Uyuşturucu İle Mücadele Acil Eylem Planı kapsamında Basın Yayın Enformasyon Genel müdürlüğü tarafından  hazırlanan “Medya İçin Uyuşturucu İle Mücadele Eylem Planına Yönelik İletişim Stratejisi Uygulama Rehberi” bilgilerini içeren bir sunum  yapılmıştır.

Bağımlılıkla ilgili örnek haber metinlerinin interaktif olarak değerlendirildiği eğitim, katılımcılar tarafından yoğun ilgiyle takip edilmiştir.