Neonatal Resusitasyon Programı (NRP) Eğitici Eğitimi ve Uygulayıcı Eğitimi Yapıldı
13 Kasım 2019

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen programlardan birisi olan Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP), 1998 yılından bu yana Ülke genelinde doğumda bebeğe eli değen tüm sağlık çalışanlarını hedef alan ve başarıyla yürütülen bir hizmet içi eğitim programıdır.

Bu program kapsamında İl Sağlık Müdürlüğümüz koordinasyonunda 16-17 Ekim  2017 tarihlerinde NRP Eğitici güncelleme eğitimi ve 18-19-20 Ekim 2017 tarihlerinde NRP Uygulayıcı Eğitimi Almira Otel’de gerçekleştirilmiştir. Eğitimlerde Bakanlığımızca görevlendirilmiş Doç. Dr. Leyla BİLGİN (İstanbul Ümraniye E.A.H.), Doç.Dr. Merih ÇETİNKAYA (İstanbul Kanuni Sultan Süleyman E.A.H.), Uzm.Dr. Sema YILDIRIM ve Uzm.Dr.Elif YILDIZ (İstanbul Göztepe E.A.H.) Hem.Ayşegül KURT (İstanbul Zeynep Kamil Kadın Doğum ve Ç. E.A.H.), Hem.Dilek BURBUT (İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü) ve ilimiz NRP kurs sorumlusu Dr.Bülend ÖZBİLGİN eğitimci olarak görev aldılar. 16-17 Ekim  2017 tarihlerinde ilimizde görevli 14 eğitimci güncelleme eğitimlerini tamamladı ve ardından düzenlenen 18-19-20 Ekim 2017 tarihlerindeki NRP Uygulayıcı Eğitimine ise 24 Hekim ile 23 ebe/hemşire/ATT/Anestezi teknisyeni/paramedik katıldılar.

Yazılı ve uygulama sınavlarında başarılı olan katılımcılara İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Hüseyin KAPLAN ve Dr. Esat DİNÇER ile Ç.E.K.Ü.S Hizmetleri Birim Sorumlusu Dr. Gaye CANTEKİN AKPINAR’ın katıldığı kapanış töreni ile sertifikaları dağıtıldı.

  • Dr. Hüseyin KAPLAN konuşmasında yenidoğan canlandırmasında eğitimli personelin önemini vurguladı.
  • NRP Eğitiminin sonunda tüm katılımcılar sertifikalarını aldılar.
  • Dr. Esat DİNÇER katılımcılara sertifikalarını teslim etti.
  • NRP güncelleme eğitiminde İstanbul ve Bursa ekibi bir aradaydı.
  • NRP Bursa kurs sorumlusu Dr. Bülend ÖZBİLGİN Preterm doğan bebeklerin canlandırmasını anlattı.
  • Doç. Dr. Melih ÇETİNKAYA yenidoğan bakımının başlangıç basamaklarını anlattı.
  • Tüm katılımcılar pratik uygulama yaptı.
  • Pratik uygulamalar 3 gün boyunca devam etti.